Genel Kategori, Hidrobiyoloji

Deniz Hayvanları Su İçmeden Yaşayabilirler mi?

Deniz hayvanları hakkında sorulması gereken yaygın bir soru “ne içerler?” Bir tatlı su kaynağı bulup ondan mı içiyorlar yoksa balinalar yağmur suyu içmek için başlarını yağmura mı atıyorlar?

Cevap şudur: Güneşten dehidrasyon riskine girmedikleri için kara hayvanları gibi su içmezler. Bu, balinalar, yunuslar, foklar vb. Gibi tüm deniz memelileri için geçerlidir. Suyu alma yolları yiyeceklerinden geçer. Çoğu deniz memelisi balık yer ve hangi balık türü olduğuna bağlı olarak bazılarının içinde diğerlerinden daha fazla su vardır. Balinaların ve yunusların çoğu ne yedikleri konusunda seçici davranırlar, tercih ettikleri yiyecekleri ve yemeleri gereken yiyecekleri vardır. Hamile olan dişi yunuslar, içlerinde büyüyen yavru için normalde yüksek miktarda protein ve yağ içeren balıklara ihtiyaç duyar. Dişiler doğum yaptıklarında, yavrularına süt üretebilmek için daha yüksek su içeriğine sahip yiyeceklere geçecekler. Bu sütü oluşturmak için vücut yağ haznesini ve mamadaki suyu kullanacaktır.

Deniz kuşları ve sürüngenlerin tuzlu suyla uğraşmasının başka bir yolu vardır. Bazıları fazladan su içeren yiyecekleri tercih ederken, diğerleri su bakımından zengin yiyecekleri tercih etmezler, bunun yerine tuzlu su içerler. Kuşlar güneşte uçtukları ve sürüngenler karada zaman geçirdikleri için susuz kalabilirler. 

Nasıl tuzlu su içebilirler? 

Tuzlu su içen kuşların gagalarının dibinde ekstra tuzu dışarı atabilecekleri tuz bezleri vardır. Sürecin tamamı karmaşıktır, ancak basit bir deyişle, tuzu kandan uzaklaştıran ve tuz bezindeki tuzu konsantre bir çözelti içinde atılacağı yerden toplayan tuz pompaları vardır. Kuşlarda dışkı gaganın dibindedir ve kafalarını sallayarak dışarı çıkarırlar, bu yüzden bazen kuşlar ağlıyormuş gibi görünür, ancak dışarı çıkan sadece tuzdur. Deniz kaplumbağaları ve deniz iguanaları gibi deniz sürüngenlerinin de tükettikleri ekstra tuzu atmaları gerekir. Ekstra tuzu yiyeceklerinden alırlar ve genellikle yüksek tuz konsantrasyonu olan deniz otları veya algleri yiyen otlayıcılardır. Burun deliklerinde oturan bir tuz bezleri var, bu yüzden fazla tuzdan kurtulmak için burunlarına sert bir şekilde üfleyecekler, bu büyük bir duman bulutuna benziyor.

Sonuç olarak, deniz memelileri yiyecekleri ile su alımını düzenlerken, deniz kuşları ve sürüngenler tuzlu su içebilir ancak oradan özel bezler yoluyla salgılarlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir