Bilim, Genel Kategori, Hidrobiyoloji

Okyanusta Yüzen Dev İnek

inek

Kısa bir süre önce, Pasifik Okyanusu’nun kuzeyindeki soğuk sularda gezinen bir denizci, dev bir inekle karşılaşma şansına sahip olabilirdi.

Bu inek 10 metre uzunluğunda ve beş ila on ton ağırlığında olmalıydı.

Ve günlerini denizlerde dolaşarak, su altında büyüyen çimenlik tarlalarda otlayarak geçiren en usta yüzücü olurdu.

Söz konusu inek, Steller deniz ineği olarak biliniyordu. Neredeyse 250 yıl önce bu dünyayı terk ederek artık nesli tükenmiş durumda.

Ancak birçok insan, böylesine büyük ve olağanüstü bir yaratığın bir zamanlar var olduğunun farkında değil veya inanılmaz hikayesini bilmiyor.

Ve bugün bile, bilim adamları bu devasa, hantal ama neredeyse mistik hayvanın yaşamına ve tarihine ilişkin temel içgörüleri keşfetmeye devam ediyor.

Steller’in deniz ineği çok çok daha büyüktü

Steller’ın deniz ineği, et ve süt için yetiştirdiğimiz modern ineklere hiç benzemiyordu.

Sirenia ve siren olarak bilinen Yunan mitolojisindeki deniz kızlarının adını taşıyan farklı bir memeli grubuna aitti.

Bugün, iki farklı aile halinde gruplanmış dört Sirenia türü hala var.

Güney Doğu Asya’nın dugong‘u, yaklaşık 3 metre uzunluğunda ve yaklaşık 400 kg ağırlığındadır.

Deniz Ayıları

Ayrıca üç tür deniz ayısı vardır; Amazon deniz ayısı ( Trichechus inunguis ), Batı Hint deniz ayısı ( Trichechus manatus ) ve Batı Afrika deniz ayısı ( Trichechus senegalensis ). Bunlar 4 metre uzunluğa kadar büyüyebilir ve yaklaşık 600 kg ağırlığa sahip olabilir ve üç tür deniz ayısı, dugong’dan daha yakından birbiriyle ilişkilidir.

Hepsinin büyük yuvarlak gövdeleri, aşağı dönük burunları, kısa yuvarlak kürek benzeri yüzgeçleri ve hareket etmek için kullandıkları yatay bir kuyruk şansı vardır.

Avcılar yiyebileceklerinin yedi katı deniz ineği öldürmüş olabilirler.

Ancak Steller deniz ineği ( Hydrodamalis gigas ) çok çok daha büyüktü. 10 metre uzunluğa ulaştı ve farklı kaynaklar, 4.000-11.000 kg arasında herhangi bir ağırlığa sahip olabileceğini öne sürüyor.

Aynı zamanda dişleri yoktu, yosunu çiğnemek için bir çift geniş ped kullanarak hayatta kaldı.

Şaşırtıcı bir şekilde, bir Steller deniz ineğinin ilk kaydedilen görülmesi, Rus Donanması’ndan Kaptan Vitus Bering liderliğindeki bir yelkenli seferinin daha sonra Bering Adası olarak adlandırılan ıssız, ağaçsız ve ıssız bir adada mahsur kaldığı 1741 yılına kadar gerçekleşmedi. bugün Bering Denizi olarak bilinir.

Denizciler Nasıl Hayatta Kaldı?

Denizciler dev deniz ineğini avlayıp yiyerek hayatta kaldı.

Adanın çevresinde 1500 veya daha azının yaşadığını öne süren tahminlerle, alışkanlıklarını ve sayısını belgelediler.

Dugong artık tek gerçek otçul deniz memelisi olarak hayatta kalıyor

Modern akrabaları gibi, deniz ineği de sürülerde toplandı ve yavaş hareket eden, neredeyse uysal davranışı onu kolay bir av haline getirdi.

Deniz ineği, türün adını aldığı tek bir bilim adamı olan Georg Steller tarafından incelendi.

Steller, deniz ineğinin 3 ila 4 inç kalınlığındaki yağını, ölümünde talihsiz bir rol oynamış olabilecek badem yağı gibi bir şeyi tattığını söyledi.

Bering Adası

Bering Adası’ndan kaçan denizciler, kıyılarının açıklarında bulunabilecek etlerin bolluğunun haberini yaydılar. Her yıl yeni seferler hayvanları avladı.

Bir rapor, bir deniz ineğinin bir ay boyunca 33 kişiyi besleyebileceğini ve denizcilerin bir yıla kadar süren yolculuklarda kendilerini beslemek için eti gemilerde depoladıkları düşünüldüğünü belirtti.

Tarihlerinin erken dönemlerinde, ilk sirenialar su aygırı büyüklüğünde olabilirdi.

İnanılmaz bir şekilde, son deniz ineğinin, ada ve türlerin modern insan tarafından keşfedilmesinden sadece 27 yıl sonra, 1768’de öldürüldüğü bildirildi.

Bilim adamları, o zamandan beri bu av keşiflerinin deniz ineğini öldürüp öldürmediğini veya başka faktörlerin rol oynayıp oynamadığını belirlemeye çalıştılar.

Bir fikir, insanların adada su samuru avladıklarıdır. Bu su samurları deniz kestanesi ile beslendi ve su samurlarının yokluğu deniz kestanesi sayılarında bir patlamaya neden oldu.

Bu deniz kestanesi vebası, daha sonra deniz tabanındaki tüm sığ yosunları yedi, Steller’ın deniz ineğinin ana besin kaynağını ortadan kaldırarak, popülasyonu açlıktan öldürdü.

Ancak şimdi yapılan araştırmalar bunun olası olmadığını ve insanların deniz ineklerini üreyebileceklerinden çok daha hızlı avladığını gösteriyor . Avcılar, neredeyse sonsuz bir arz olduğunu varsayarak, savurgan ilkel avlanma yöntemlerini kullanarak yiyebileceklerinin yedi katı kadar deniz ineğini bile öldürmüş olabilirler.

Sonuç olarak, insanlar Steller’ın deniz ineğinin neslinin otuz yıl içinde tükenmesine neden oldu.

inek

Bu, Steller’in deniz ineğini, modern çağda nesli tükendiği bilinen birkaç gerçek büyük memeliden biri yapar.

Sirenialar, okyanusları kolonileştirmelerine izin veren suda yaşayan bir yaşam tarzı geliştiren yalnızca iki büyük memeli grubundan biri oldukları için özeldir.

Balinalar bir yana, devasa Steller’ın deniz ineği modern çağda yaşayan en büyük memeli olabilir.

Molecular Phylogenetics and Evolution dergisinde yayınlanan yeni bir genetik analiz, bugün hala yaşayan hangi hayvanın Steller deniz ineğinin en yakın akrabası olduğunu tespit etti.

Hayvan hücrelerinin çekirdeğinde tutulan genlerin incelenmesi, deniz ayısı yerine dugongların Steller’ın deniz inekleriyle daha yakından ilişkili olduğunu doğruladı.

Deniz ayısı sık sık tatlı su olduğu için, dugong artık tek gerçek otçul deniz memelisi olarak hayatta kalıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir