SEPET

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

MAĞAZAYA DÖN

Su Arıtma Cihazı Modellerinde EFT-Havale Ödemelerde %10 İndirim

Ürünler

Dünya Neden Mavi?

dünya

Uzaydan bakıldığında Dünya mavidir. Dünya, yüzeyindeki sıvı su nedeniyle 4 milyar yıldan fazla bir süredir mavidir. Dünya, yüzeyindeki sıvı suyu bu kadar uzun süre tutmayı nasıl başardı?

Yüzeyinde kalıcı sıvı su kütleleri olan bilinen tek bir gezegen var: bizimki. Yer bilimleri, Dünya’nın neden neredeyse her zaman mavi olduğunu açıklamamıza izin veriyor.

Bu inanılmaz özellik, su döngüsünün levha tektoniği ve sera etkisi ile etkileşimlerinden ve ayrıca güneş sisteminin konfigürasyonundan kaynaklanmaktadır. 

Bugün, Dünya’nın ortalama yüzey sıcaklığı, Venüs’ten  daha soğuk ve Mars’tan daha sıcak. . Dünyada, deniz seviyesinde su 0 ° C’nin altında donar ve 100 ° C’de kaynar. Bu nedenle Dünya’nın yüzeyi, bize büyük görünebilecek bir sıcaklık aralığında tutulur. Ancak aslında diğer gezegenlerle karşılaştırıldığında oldukça dardır ve milyarlarca yıldır böyle.

Tektonik olmadan okyanus olmaz

dunya

Okyanus tabanı okyanus plakalarından oluşur. Okyanus sırtlarından, gezegenin dört bir yanından geçen denizaltı yanardağları zincirinden uzaklaşıyorlar ve daha sonra dalma yoluyla Dünya’nın derinliklerine doğru iniyorlar. Okyanusları geçtikleri yüz milyonlarca yıl boyunca, okyanus levhaları hidratlanır: mineralleri, mekanik özelliklerini değiştiren suyu içerir. Okyanusal plakalar, daldırıldıkça sonunda dehidre olurlar; açığa çıkan su nihayetinde kıtaların ana kayası olan granitleri oluşturan magmalar üretir. Sıvı su olmadan, tektonik ve dolayısıyla kıta olmazdı!

Siyah ve kırmızıdan maviye

Dış güneş sisteminden su zengini gök cisimlerinin yakın zamanda oluşan Dünya’ya su getirdiği uzun zamandır varsayılmıştır.

Dünya 4,5 milyar yıl önce ilk oluştuğunda, yüzeydeki suyun sıvı olması için muhtemelen çok sıcaktı. Her halükarda, okyanuslar olsaydı, gezegenimizin yüzeyini eriten ve 4.4 milyar yıl önce Ay’ı oluşturan genç Dünya ile gezegensel bir cisim (muhtemelen Mars kadar büyük) arasındaki dev çarpışmada kesinlikle buharlaşacaklardı. .

Çarpışmadan sonra Dünya’nın yüzeyi yavaşça soğuduğu ve katılaşacaktı. Bu nedenle muhtemelen ne can ne de su ile karanlık bazaltik kayalarla kaplıydı.

 Soğutma magmaları, su, karbon dioksit ve / veya metan gibi moleküller içeren gaz olarak hidrojen, oksijen ve karbon gibi elementleri serbest bırakıyor. Bu nedenle ilk okyanuslar, çarpışmadan sonra nispeten hızlı bir şekilde oluşmuştur. Dünyada bilinen ilk mineraller , sıvı su ile etkileşimlerin kimyasal imzasını taşıyor. Bu nedenle, Dünya yaklaşık 4,4 milyar yıldır mavi olma ihtimaline sahip.

İster 3,8 ister 4,4 milyar yaşında olsun, okyanusların tarihi Dünya ve yaşamın tarihiyle bağlantılıdır. Günümüzde insan faaliyetleri okyanusların daha asidik ve daha sıcak olmasına neden oluyor. Okyanuslar yok olmayacak ama içerideki hayat tehlikede.

İlgili Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir