Bilim, Genel Kategori, Hidrobiyoloji

Dünya’da Nadir Bulunan Mars Minerali Antarktika Buzunda Kilitli Olarak Bulundu

Science Magazine’in bildirdiğine göre , Antarktika buzunun bir milden daha derinine inen bilim adamları, Dünya’da nadiren görülen ancak Mars’ta bol miktarda bulunan bir mineral ortaya çıkardılar .

Jarosit adı verilen sarı-kahverengi mineral, NASA’ya göre – şu anda Kızıl Gezegende bulunması zor olan koşullar – oluşması için hem su hem de asidik koşullar gerektiriyor . Bununla birlikte, Opportunity gezgini, 2004 yılında Mars’ta ilk kez jarositi keşfettikten sonra, bilim insanlarını mineralin nasıl bu kadar yaygın hale geldiğini merak etmeye bırakan Mars’ın çeşitli bölgelerinde ortaya çıktı. 

Bazıları, gezegeni milyarlarca yıl önce buzla kapladığında, gerekli mineralleri (demir, sülfat ve potasyum) içeren tozun içeride hapsolmuş olabileceğini teorileştirdi. 

Milan-Bicocca Üniversitesi’nde jeolog olan çalışmanın yazarı Giovanni Baccolo, Science’a “Mars çok tozlu bir yer – her şey tozla kaplı,” dedi. Ancak buz, asidik tozun jarosite dönüşmesi için gereken ıslak ortamı sağlamış olsa da, bilim adamları toz ve buzun minerali oluşturmak için kimyasal olarak reaksiyona girdiğini hiç görmediler.

Ancak araştırmacılar, Nature Communications dergisinde 19 Ocak’ta yayınlanan bir makalede , Antarktika’nın buzunda kilitli olan jarosit parçacıklarının keşfi bu teoriyi destekleyebilir .

Science’ın bildirdiğine göre, yeryüzünde jarosit, havaya ve yağmura maruz kalan madencilik atıklarında biriken nadir bir mineraldir. NASA’ya göre , yanardağ deliklerinin yakınında da oluşabilir . Baccolo ve meslektaşları, Antarktika’da minerali bulmayı asla beklemedi, dedi Science; ancak ekip yerden yaklaşık 1,620 metre uzunluğunda bir buz çekirdeği çıkardığında, buzun en derin katmanlarına gömülü kum taneciklerinden daha küçük eser miktarda jarosit parçası buldular. 

Ekip, parçacıkları bir elektron mikroskobu ile inceledikten sonra, jarositin buzun içindeki ceplerde oluştuğunu çıkardı. Bu bulgu, mineralin Mars’ta da aynı şekilde oluştuğunu ima ediyor, ancak Kızıl Gezegende jarosit birkaç seyrek tane olarak değil, “metre kalınlığındaki tortularda” görülüyor. Oklahoma Üniversitesi’nden jeokimyacı Megan Elwood Madden Araştırmaya dahil olmadığını söyledi Science. 

Baccolo, bu ultra kalın jarosit plakalarının Mars’ta oluşmuş olabileceğini, çünkü Kızıl Gezegen Antarktika’dan çok daha tozlu olması ve jarosit oluşturmak için daha fazla hammadde sağladığını belirtti. “Bu, derin Antarktika buzulunu Mars çevresi ile bağlantılandırmanın ilk adımı” dedi.

Science Magazine’de keşif hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz . 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir