Bilim, Genel Kategori, Hidrobiyoloji

En tehlikeli 10 deniz canlısı

Dalgıçları ve yüzen insanları avlayan en tehlikeli avcıları düşündüğünüzde, cevabınızın köpekbalıkları olması bizi şaşırtmaz. Köpekbalıkları, fırsat ortaya çıktığında şüphesiz dalgıçları öldürmekle kötü bir üne sahiptir, ancak bir köpekbalığından çok bir su aygırı tarafından öldürülme olasılığınızın daha yüksek olduğunu biliyor muydunuz? 2015 yılında dalgıçlara yönelik ölümcül köpekbalığı saldırılarının sayısı 0 idi, bu nedenle dalgıçların ölümlerinden sorumlu olan köpekbalıkları değil. Ölümcül dalış kazalarının büyük çoğunluğu aslında dış tehditlerden ziyade tıbbi durumların ve stres tepkilerinin diskalifiye edilmesi gibi sözde dahili sorunlardan kaynaklanmaktadır. 

10. Aslan Balığı

Aslan balığı güzel görünebilir, ancak çekici görünümlerinin sizi aldatmasına izin vermemelisiniz. Yani bu yaratıkların sizi öldürmeyecek dikenleri vardır, ancak zehri o kadar acıtır ki ölmüş olmanızı dileyeceğiniz söylenir. Dalgıçlar için iyi haber şu, aslan balıkları korkunç iğnelerini sadece savunma amacıyla kullanıyorlar. Sizi dürtmeye hazır pusuda yatmayacaklar. Karayipler’de veya aslan balıklarının bulunduğu Doğu Atlantik’te dalış yapıyorsanız, yine de bu güzel beyaz çizgili yaratıklara uzaktan hayran kalmanızı öneririz.

9. Deniz yılanları

Deniz yılanları, Pasifik ve Hint Okyanuslarının tropikal sularında karşılaşma olasılığı en yüksek olan yaklaşık 30-50 farklı türü içerir. Bu canlılar kobra ailesinin bir parçasıdır ve ortalama olarak iki metre uzunluğundadır. Deniz yılanları saldırgan hayvanlar değildir, ancak çok zehirli zehirleri nedeniyle listemize girmişlerdir: zehirlerinden sadece üç damla yaklaşık sekiz kişiyi öldürebilir! Deniz yılanları muhtemelen insanlardan saklanacak olsa da, bu arkadaşlara çok yaklaşmamanızı tavsiye ederiz. Deniz yılanının sizi zehirlemek istemesi pek de olası olmayan bir durum ancak karşılaştığınız takdirde kaçmanız gerekir.

8. Koni Salyangoz

En tehlikeli deniz canlıları düşünülürken, salyangozların akla gelmesi pek olası değildir. İşte bu yüzden listemizdeki sekiz numara size bir sürpriz olarak gelebilir. Koni salyangozları yalnızca 10-15 cm uzunluğundadır ve oldukça masum görünür, ancak zehirlerinden bir damla bile 20 kişiyi öldürmek için yeterlidir. Hevesli bir deniz kabuğu koleksiyoncusu iseniz, bu arkadaşlarla dikkatli olmanızı öneririz. Koni salyangozları, saldırgan avcılardan çok uzaktır (bir salyangoz için pek işe yaramaz), bunun yerine avlarını içi boş dişlerle zıpkınlar ve içinden ölümcül zehir enjekte eder. Koni salyangozlarıyla, Hint ve Pasifik okyanuslarından Karayipler ve Kızıl denizlere ve ayrıca Florida kıyılarında derin resif sularında karşılaşılabilir, ancak Hint-Pasifik bölgesinde gizlenen salyangozlar, daha zararlı toksinlere sahip olma eğilimindedir.

7. Vatozlar

2006 yılında Avustralya kıyılarında dünyaca ünlü “Timsah Avcısı” Steve Irwin’in ölümünden ne tür bir yırtıcı hayvanın sorumlu olduğunu biliyor muydunuz? Soğukkanlı katil, listemizde yedinci sırada olan en büyük vatoz türlerinden biri olan bir Avustralya boğa ışınıydı. Bir vatozun saldırısına uğrama şansınız neredeyse sıfır. Yani vatozlar aslında dalgıçlar ve yüzücülerle beslenmezler. Sadece üzerine basarsanız bir vatoz tarafından sokulacaksınız ve iğnesini kullanarak kendini savunacaktır . Bu yaratıkların zehri son derece acı verici olduğundan ve bazı vatoz türleri insanlar için ölümcül olabileceğinden adımınızı izlemenizi öneririz.

6. Büyük barakuda

Kaçınız neredeyse iki metre uzunluğunda keskin dişli barakudaların sudan fırlayarak teknelerdeki insanları ciddi şekilde yaraladığı hakkında hikayeler duydu? Uçan öldürücü balık diye bir şey yoktur, ancak listemizdeki altıncı sırada bulunan büyük barakuda’nın insanlara saldırdığı biliniyor. Kendinizi daha iyi hissettirmek için, bu saldırıların son derece nadir görülmesi ve barakuda bir mızraktan av çalmaya çalıştığı zaman meydana gelmektedir. Bu, dalgıçların endişelenmesine gerek olmayan bir şeydir. Bu yırtıcı hayvanların ortaya çıkması, sizi en azından biraz ihtiyatlı hale getirme olasılığından daha fazladır: büyük barakudaların torpido şeklindeki bir gövdesi ve iki sıra keskin dişleri var.

5. Çiçek Kestanesi

Listemizin beşincisi, Guinness Rekorlar Kitabı’na dünyanın “en tehlikeli deniz kestanesi” olarak girmiş olan çiçek kestanesi. Çiçek kestanesinin keskin (ve son derece zehirli) dikenleri, onu gerçekten üzerine basmak istemeyeceğiniz türden bir yaratık yapar! Bir deniz kestanesinin üzerinde durmanın parkta yürümek olmadığını zor yoldan öğrenmiş olabileceğiniz gibi, çiçek kestaneleri acı veren savunma mekanizmaları söz konusu olduğunda kendi başlarına bir ligdedir. Diğer deniz kestanelerinin aksine, bu canlıların iğneleri sadece cehennem gibi acıtmakla kalmaz, aynı zamanda ölüme bile yol açabilecek felce neden olabilir.

4. Taş Balığı

 Size listemizin dördüncüsünü tanıtalım: dünyanın en zehirli balığı olarak da bilinen taş balığı. Bu arkadaşlar 30-40 santimetreden uzun olmayabilir, ancak bir tehdit olmak için harika olmanız gerekmediğinin yaşayan bir kanıtıdır. Bir taş balığının zehri dayanılmaz bir ağrıya, geçici felce ve hatta kalp yetmezliğine neden olabilir. İyi ki, oldukça etkili bazı panzehirler mevcut, değil mi? Dalgıçlar için güven veren gerçek, taş balıklarının aslında size saldırmayacağıdır: bu yaratıklar, zehirlerini yalnızca savunma mekanizması olarak kullanırlar ve avlarını hızlı saldırılarla öldürürler.

3. Mavi Halkalı Ahtapot

Ne tür yaratıkların yalnızca 30 gram ağırlığında, ancak 20’den fazla insanı öldürecek kadar zehir içerdiğini biliyor musunuz? Listemizin üçüncüsü, felç edici zehiri siyanürden 1200 kat daha güçlü olan minik (ama ölümcül) mavi halkalı ahtapot. Uğraşmak istemeyeceğiniz bir tür yaratık! İyi haber şu ki, bu yaratıklar sizinle uğraşmak istemiyorlar: insanlarla herhangi bir çatışmadan kaçınıyorlar ve zehirlerini sadece kışkırtıldıklarında veya üzerine basıldıklarında dışarı atıyorlar. Zehre karşı etkili bir panzehir yoktur ve yalnızca tedavi, zehir yok olana kadar (genellikle 24 saat sürer) semptomları tedavi etmektir. En azından bu adamların peşinden gitmememiz için bu yeterli!

2. Tuzlu Su Timsahı

Bazı büyük sürüngenler olmadan yırtıcı hayvanların hiçbir listesi tamamlanmış sayılmaz, değil mi? Listemizdeki ikinci sıra (şaşırtıcı olmayan bir şekilde) yılda ortalama iki kişiyi öldüren tuzlu su timsahına gidiyor. Bu “tuzlar” Avustralya’nın en tehlikeli hayvanı olarak damgalanmıştır. Bu, burada ölümcül faunasıyla kötü şöhretli bir kıtadan bahsettiğimizi düşündüğümüz bir şey! 1200 kilograma kadar olan tuzlu su timsahları, gezegendeki en büyük timsahlardır ve boyutları ile ölümcül bir güç geliyor: tuzlu su timsahı dünyadaki en güçlü ısırığa sahiptir ve çenesi büyük beyaz köpekbalığınınkinden 10 kat daha güçlüdür. Listemizdeki diğer yırtıcı hayvanların aksine, “tuzlu su timsahları” hem karada hem de denizde canidir: kuru karada bazı korku hikayelerinin anlattığı kadar hızlı olmayabilir, ancak biz zavallı insanların tepki verebileceğinden daha hızlı saldırabilirler.

1. Chironex (Kutu Denizanası)

Listemizdeki en tehlikeli deniz canlısının sıralar halinde jilet gibi keskin dişleri (ya da görünür ağzı) olmayabilir, ancak Avustralya’da yılan, köpek balığı ve tuzlu su timsahlarının toplamından daha fazla insan ölümüne neden oldu. Bu canlılar şeffaf ve soluk mavi renktedir, bu da onları neredeyse görünmez kılar. Aslında kimsenin, şüphesiz yüzücülere ve dalgıçlara böylesine acı veren acılara neden olan şeyin farkına bile varmadan önce epey uzun zaman aldı. Bir kutu denizanası, 60 kişiyi öldürmeye yetecek kadar zehir içerir ve onları daha da tehlikeli kılan şey, zehirlerinin etki etme hızıdır: bir kutu denizanasının sokması sizi beş dakikadan daha kısa sürede öldürebilir.

Akıntılarla yüzen diğer denizanalarının aksine, bu arkadaşlar yüzebilir. Onları diğer denizanalarından ayıran bir diğer özellik ise görme yetenekleridir: kutu şeklindeki vücutlarının her iki yanında göz kümeleri vardır. Bu yetenekler, yiyeceklerin dokunaçlarına çarpmasını beklemek yerine, kutu denizanasının av avlayabileceği inancını destekliyor. Neyse ki menüleri insanlardan değil, küçük balık ve karidesten oluşuyor!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir