Su Arıtma Gündem Haberleri, Ülke ve Dünya Gündemi

Hacker Florida şehrinin su kaynağına sızdı

Bir bilgisayar korsanının Florida ‘daki bir şehrin su sistemine erişim sağladığını ve “tehlikeli” miktarda bir kimyasalı pompalamaya çalıştığı söyleniyor.

Bilgisayar korsanı, Oldsmar’ın su arıtma sistemindeki sodyum hidroksit (sodalı su) miktarını bir miktar artırdı, ancak bir işçi bunu fark etti ve işlemi tersine çevirdi.

Asitliği kontrol etmek için küçük miktarlarda kül suyu kullanılır, ancak büyük bir miktarı suda büyük sorunlara neden olabilirdi.

Oldsmar Belediye Başkanı Eric Seidel, “Orada kötü bir oyuncu var” dedi.

Henüz tutuklama yapılmadı ve saldırının ABD içinden mi yoksa dışından mı yapıldığı bilinmiyor.

Florida Oldsmar’daki su arıtma sistemini kontrol eden bir bilgisayara Cuma günü uzaktan erişildi.

Tampa Bay Times’ın haberine göre , bir fabrika operatörü sabah sisteme erişme girişimi gördü, ancak bunun amiri olduğunu varsaydı .

Ancak öğleden sonra başka bir girişimde bulunuldu ve bu kez bilgisayar korsanı tedavi yazılımına erişti ve sodyum hidroksit içeriğini milyonda 100 parçadan 11.100 ppm’e çıkardı.

Operatör hemen seviyeyi normale indirdi.

florida

Sodyum hidroksit, sıvı kanal temizleyicilerindeki ana bileşendir. Çok aşındırıcıdır ve geçici saç dökülmesinin yanı sıra cilt ve gözlerde tahrişe neden olabilir.

Yutulması ağız, boğaz ve mideye zarar verebilir ve kusmaya, mide bulantısına ve ishale neden olabilir.

Pinellas İlçesi Şerifi Bob Gualtieri, “Ben kimyager değilim. Ama size şunu söyleyebilirim ki; o maddenin bir miktarını içme suyuna koyarsanız, bu iyi bir şey değildir.”

Ancak şunları ekledi: “Arıtılmakta olan su üzerinde hiçbir zaman önemli bir olumsuz etki olmadı. Önemlisi, halk asla tehlikede değildi.”

Oldsmar fabrikası işletmelere ve yaklaşık 15.000 sakine su sağlıyor.

Su sistemine uzaktan erişim programı geçici olarak devre dışı bırakıldı.

‘Dışarıdaki kötü oyuncular’

Joe Tidy, siber muhabir tarafından yapılan analiz:

Bir işçinin kendi fare imlecinin görünmez bir el tarafından ekranda hareket ettirilmesini izlerken dehşeti hayal edin.Sonra elektronik kadranı açıldığını görünce suyu zehirleyecek şekilde ayarlayın.

Belki de daha korkunç olanı, bunun ilk defa olmamasıdır.

2016 yılında, Verizon’dan gelen bir güvenlik raporu, başka bir ABD su tesisine yapılan benzer bir saldırıyı ayrıntılı olarak açıkladı. Ve 2020’de İsrail su kaynaklarına çok sayıda başarısız saldırı yapıldı.

Florida’daki bu son saldırı, yıllardır “kritik ulusal altyapı” olarak adlandırılan tesislerin hedef alındığı konusunda uyarılarda bulunan siber güvenlik uzmanlarını sakinleştirmek için hiçbir şey yapmayacak.

Su, elektrik, nükleer santraller ve ulaşım, yalnızca kitlesel kesinti potansiyeli nedeniyle değil, aynı zamanda çoğu zaman güncelliğini yitirmiş ve savunmasız BT sistemlerinde çalıştıkları için de her zaman zayıflıklar açısından inceleniyor.

Şimdiye kadar su kaynaklarına yönelik tüm saldırılar önlendi.

Ancak Belediye Başkanı Seidel’in basın toplantısında belirttiği gibi, bu “herkesin dikkatini çeken bir olay: bu tür kötü aktörler dışarıda ve bu oluyor”.

Bu tür olayların Türkiye’de yaşanmamasını temenni ediyoruz.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir