Ülke ve Dünya Gündemi, Haber, Su Arıtma Gündem Haberleri

Fukushima ‘nın Su Bırakma Planı Nedir?

Japonya’nın zarar gören Fukushima nükleer santralinden bir milyon tondan fazla arıtılmış radyoaktif suyu denize bırakma kararı şiddetli tartışmalara yol açtı.

İşte planla ilgili, tamamlanması on yıllarca sürmesi beklenen bazı sorular ve cevaplar.

İşlenmiş su nedir?

2011 nükleer felaketinden bu yana, soğutma için kullanılan sıvı ve içeri sızan yağmur ve yeraltı suyu da dahil olmak üzere tesiste radyoaktif su birikti.

“ALPS (Gelişmiş Sıvı İşleme Sistemi)” olarak bilinen kapsamlı bir pompalama ve filtreleme sistemi, her gün tonlarca yeni kirlenmiş suyu çeker ve çoğu radyoaktif elementi filtreler.

Tesis operatörü TEPCO, sahada yaklaşık 1.25 milyon ton işlenmiş suyu tutmak için 1.000’den fazla tank inşa etti, ancak bunlar 2022’nin ikinci yarısına kadar dolu olacak.

ALPS süreci, radyoaktif izotopların çoğunu nükleer santral atık suları için uluslararası güvenlik yönergelerinin altındaki seviyelere çıkarır.

Ancak, uzmanların sadece çok büyük dozlarda insanlara zararlı olduğunu söylediği radyoaktif bir hidrojen izotopu olan trityum da dahil olmak üzere bazılarını kaldıramaz.

Trityumun yarı ömrü (bir radyoaktif izotopun atomlarının yarısının bozunması için gereken süre) 12,3 yıldır. İnsanlarda, tahmini biyolojik yarılanma ömrü 7-10 gündür.

Nasıl Bırakılacak?

Japonya hükümeti, işlenmiş suyu seyreltme ve denize bırakma planını destekledi.

Hükümet, sürecin uluslararası standartları karşıladığını ve Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi (IAEA) tarafından onaylandığını söyledi.

IAEA Genel Müdürü Rafael Mariano Grossi, “Okyanusa salınma başka yerde yapılır. Bu yeni bir şey değil. Burada skandal yok” dedi.

Suyun bırakılması on yıllar alacak.

Hükümet sözcüsü Katsunobu Kato, sulandırmanın trityum seviyelerini IAEA denetimiyle yerel olarak ve WHO tarafından içme suyu için belirlenen standartların çok altına düşüreceğini söyledi.

Fukushima Neden Tartışılıyor?

Greenpeace gibi nükleer enerjiye karşı çıkan çevre grupları, suda kalan karbon-14 gibi radyoaktif maddelerin “besin zincirinde kolayca yoğunlaşabileceğini” söylüyor.

Zamanla biriken dozların DNA’ya zarar verebileceğini iddia ediyorlar ve filtrelemeyi iyileştirmek için teknoloji geliştirilinceye kadar depolanan suyu görmek istiyorlar.

Yerel balıkçılık toplulukları, tüketicileri Fukushima’nın deniz ürünlerinin güvenli olduğuna ikna etmek için yıllarca süren çalışmanın piyasaya sürüldüğünde yok olacağından endişe ediyor.

fukushima

Fukushima balıkçı sendikaları derneğinden bir yetkili AFP’ye verdiği demeçte, “Hükümetten suyun güvenli olduğu mesajı halka ulaşmıyor, büyük sorun bu.” dedi.

Ticaret ortaklarının ürünlerini satmayı bırakacakları konusunda uyardıklarını ve tüketicilerin, su serbest bırakılırsa Fukushima deniz ürünlerini yemeyi bırakacaklarını söylediklerini söyledi.

“Son on yılda balık endüstrisini eski haline getirme çabalarımız boşa gidecek.”

Fukushima deniz ürünleri ne olacak?

Hükümet, sudaki radyoaktif elementlerin uluslararası standartların çok altında olduğunu söyleyerek, atık suyun düzenli olarak başka yerlerde nükleer santrallerden boşaltıldığına dikkat çekiyor.

Dışişleri bakanlığı BM raporuna verdiği yanıtta, depolanan suyun tamamını tek bir yılda serbest bırakmak bile “Japonya’daki doğal radyasyonun maruz kalma etkisinin binde birinden fazlasını oluşturmayacaktır” dedi.

Japonya, gıda için, Avrupa Birliği’nde 1.250 Bq / kg ve ABD’de 1.200’e kıyasla, ulusal olarak kilogram başına 100 bekquerel’den fazla olmayan radyoaktivite standardı (Bq / kg) belirler.

Ancak Fukushima üretimi için, tüketici güvenini kazanmak amacıyla seviye daha da düşük, sadece 50 Bq / kg olarak belirlendi. Bölgede 2011’den beri yüz binlerce gıda maddesi test edildi.

Bilim adamları Fukushima hakkında ne diyor?

Japonya’nın Oita Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde radyasyon riski değerlendirme uzmanı olan Michiaki Kai, salınan suyun seyreltilmesini ve hacmini kontrol etmenin önemli olduğunu söyledi.

Ancak AFP’ye verdiği demeçte, “bilim adamları arasında sağlık üzerindeki etkinin çok küçük olduğu konusunda fikir birliği var” dedi.

Yine de, “riskin sıfır olduğu söylenemez, bu da tartışmaya neden olur”.

Imperial College’da moleküler patoloji başkanı ve radyasyon konusunda bir uzman olan Geraldine Thomas, trityum’un “özellikle de Pasifik Okyanusu’ndaki seyreltme faktörünü hesaba kattığınızda, hiç bir sağlık riski oluşturmuyor ” dedi.

Cıva gibi deniz suyundaki kimyasal kirletici maddelerin tüketicileri “Fukushima bölgesinden gelen her şeyden daha fazla” ilgilendirmesi gerektiğini savunarak karbon-14’ün de bir sağlık riski olmadığını söyledi.

Fukushima deniz mahsullerini yerken “hiçbir şekilde tereddüt etmem” diye ekledi.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir