Genel Kategori

Göteborg’u Yeşil Tutmak

Goteborg'u Yeşil Tutmak

Göteborg için çalışan Mühendis Sofia Polo, fırtına akışını yöneterek ve çatılardan, otoparklardan ve gübrelerden gelen kirleticileri takip ederek şehrin su kaynağını, Göteborg’u temiz tutuyor. İşte onun hikayesi:

“Dünyanın En Yeşil Şehri, Göteborg”

Yakındaki Göteborg’dan gelen su akışını toplayan bu yağmur suyu göleti, İsveç şehrinin “Dünyanın En Yeşil Şehri” olarak faturalandırılmasına kadar yaşamasına yardımcı olmak için daha büyük bir çabanın parçası.

Bu hak edilmiş bir övgü, ancak Göteborg yine de daha iyisini yapabilirdi. Bu resimde, Kasım 2020’nin sonlarından itibaren, gübrelerden fosfor ve nitrojen gibi kirleticileri ölçmek için su örnekleri alınmakta; yakındaki yollardan ve otoparklardan gelen hidrokarbonlar; ve metal çatılardan damlayan bakır ve çinko gibi ağır metaller.

Mühendisler şehir için çalışıyor. Yeni bir ticari veya konut geliştirme önerildiğinde, sel riskini ve yağmur suyu üzerindeki potansiyel etkilerini değerlendirmeye yardımcı oluyorlar. İş, örnekleme ve analizin yanı sıra su akışlarının bilgisayar modellemesini dahi içeriyor.

Okyanusun hemen akış yukarısında bulunan bu göletin yapması gereken kendi işi var. Fırtına suyu burada toplandıkça, daha ağır kirleticiler batmak ve su denize ulaşmadan önce çökeltilerde güvenli bir şekilde hapsolmak için belirli oranda bir zamana sahip olmakta.

Göteborg’da yaklaşık her üç günde bir yağmur yağmaktadır, bu nedenle yağışları yönetmek çok önemli ve büyük bir önceliktir.

Mühendis Sofia’nın Göteborg işi

Mühendis Sofia’nın rolünde, şehri yağışlı günlerde bulunabilecek en iyi yer haline getirme girişimi olan “Rain Gothenburg” a yani Göteborg ‘a fikirlerle katkıda bulunmak vardır. Bir plan, yağmur bahçelerini, ıslatan yapraklı sulak alanları genişleterek ve yağmuru doğal olarak filtreleyerek yağmur suyunu daha da temiz hale getirmeyi içerir. Misyonu, suyla başa çıkmanın en sürdürülebilir yollarını bulmak için bilim ve mühendisliği kullanmaktır. Yağmur suyu havuzları ancak bu kadarını yapabilir.

Sofia’nın vahşi bir doğa deneyimi olmasa da bu teknede olmayı oldukça seviyor: Yakındaki bir ana yoldan gelen trafiği duyabiliyor ancak ne yazık ki su şehrin kir ve kirleticilerinden dolayı kahverengi, bulanık bir halde.

Göteborg’da çevreye özen göstermek gerçekten bir grup çalışmasıdır. 600.000’den fazla sakinin yaklaşık %10’u sivil hükümetlerde çalışıyor.

Bir şehir için çalışmak, araştırmadan daha fazla bürokrasi olduğu anlamına gelir, ancak Sofia bu zorluktan zevk alıyor gibi gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir