Genel Kategori

İletkenlik ve TDS Nedir

İletkenlik Nedir?

Su kalitesinin belirlenmesinde araştırılan parametrelerden birisi de suyun iletkenlik değerinin belirlenmesidir. İletkenlik çözelti içinde iki elektrot arasındaki elektrik akımıdır. Elektrik akımı geçişi çözelti içindeki iyonlar tarafından yapılmaktadır. İletkenlik suyun saflığını belirleyen bir özelliktir. Suyun iletkenliği ne kadar az ise içerisindeki iyonlar da o kadar azdır. Su içindeki H+ ve OH- iyonlarından dolayı çok az bir iletkenlik vardır. Bu iletkenlik ölçeğinin başlangıcı olarak kabul edilir. İletkenlik “İletkenlik=1/direnç” eşitliği ile ifade edilir. Ölçü birimi olarak Siemens/cm kullanılmaktadır (S=Siemens=Ohm-1). Saf suyun iletkenliği 0.055 mS/cm civarındadır.

TDS Nedir?

TDS (Total Dissolved Solids ) Nedir? “Toplam Çözünmüş Katı Madde” olarak ta anlaşılan TDS, suların mineral ve iyon zenginliğini gösteren önemli parametrelerden bir tanesidir.

Birimi; mg/litre veya ppm (Parts Per Million yani milyonda bir ) ile ifade edilir.

Suyun tadını etkileyen en önemli etken, sudaki çözünmüş maddelerdir. Örneğin tuz, kireç,demir aliminyum vs suda çözünen maddelerdir. Sudaki çözünmüş maddeler ne kadar çok ise suyun kendi doğal tadı o kadar bozulur.

Tabiatta sular, kaynaklarına göre, TDS değerleri açısından farklılıklar gösterirler. 1500 mg/L TDS değeri “Tatlı Su” kaynakları için üst limittir. 1000 ~ 5000 mg/Lt TDS’ye sahip sular genel olarak “Acı Su” olarak tabir edilirken 5000~15 000 mg/Lt TDS’ye sahip sular “Çok Acı Su” ve daha yüksek konsantrasyonlarda TDS içeren sular, “Tuzlu Su” olarak tanımlanır.

TDS Ölçümü: Sudaki iyonik maddelerin miktarı yani TDS arttıkça suyun elektrik iletkenliği artar. Suyun elektriksel iletkenliği cepte taşınabilen küçük bir cihazla ölçülebilir. TDS Metre diye adlandırılan cihazların ölçme tekniği iletkenlikle TDS arasındaki ilişkiye dayanmaktadır. Yani TDS Metre cihazları suyun iletkenliğini ölçerek buna karşılık gelen TDS değerini belirler. 1 μS/cm cinsinden iletkenlik değeri yaklaşık 0,5 mg/L cinsinden TDS’dir. Değeri olarak okunur. Dijital basit TDS metrelerle sıvıların tds’sini ölçebilirsiniz. 3-10 dolar arasında değişen fiyatlarla TDS ölçüm cihazlarını temin edebilirsiniz. TDS metre

İletkenlik ve TDS Nedir” ile ilgili yorumlar;

 1. ozgur dedi ki:

  dünyadaki içme su alanları hızla kirlenmektedir biz insan oğlu olarak sürekli olarak bunu bilinçli olarak yapmaktayız fakat ozmoz teknolejisi sayesinde insanlar temiz suya ulaşmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ozmozdan çıkan sular akabinde birçok mineral takviyesi ya*pılmaktadır bu nedenle bence güvenlidir gerekli olan tüm mineral ve tuzlar ilave edilmektir. Hal böyle olunca iletkenlik kadar suyun PH nıda çok iyi seçilmelidir benim kanımca

 2. İbrahim dedi ki:

  Tersozmoz su arıtma cihazları Türkiye’de yasaklanmalı milletimizin bukadar hastalanmasinin sebebi saf su tuketimonden geliyor örnek bokreklerin iflası sebebi böbreklerin çok çalışmasıdır toksinler vücuttaki yapısının atılması sudaki minarelerin çok olası gerekirken maliset tersozmoz sahtekarlığı insanları aldatiyor

  1. Royal Green dedi ki:

   Neden Türkiye’de yasaklanmalı Dünyada yasaklanmalı demenizi beklerdim. RO sistemleri Türkiye2ye özgü bir cihaz mıdır ayrıca RO sistemleri yurtdışından ithal gelmektedir ülkemize Ro sistemlerine sonradan ilave edilen NSF ve FDA tarafından oanylı alkali mineral filtreleri ile arıtılmış su son derece antioksidan hale gelir. 5 filtreli yani ro membran dan sonra eklenmemiş özel filtreler yoksa bu dedikleriniz doğrudur.

 3. Ahmet Önder dedi ki:

  Çok faydalı bir konuyu ele aldığınız için teşekkür ederim. Bu konu akvaristleri çok yakından ilgilendirdiği için, akvaryum balıklarının yaşadığı belli başlı tatlı suların tds referans değerleri ne verseydiniz, bu yazı bulunmaz bir kaynak olurdu. Yazıya ekleme şansınız varsa, sabırsızlıkla bu bilgiyi de bekliyorum.

  1. Royal Green dedi ki:

   akvaryum balıklarının yaşadığı su Tds değerleri bizim uzmanlık alanımız değil efendim bu konu hakkında çok iyi araştırma yapılması ve uzman kişilerden referans alınıp bir çalışma yapılması sonucu ekleme yapılabilir.

 4. fatih dedi ki:

  mrb benım kapalı kasa 5 asamalı su arıtma cıhazım var. 2018,temmuzda alındı.2019 un basında 3 on fıltre degıştı.baska fıltre degıştırmedık.suyu ıçıyoruz tadı guzel hala.tds ıle olçduğumuzde alet 22 gösterıyor .bu normal mı ıçılebılır mı su yada alet kaç gösterene kadar ıçmelıyım

  1. admin dedi ki:

   22 TDS normal yönetmeliğe göre 2000 dir üst sınır tds değeri
   TDS değeriniz ne kadar düşük olursa su o kadar saf ve yumuşak olur çok küçük değerlerde insan sağlığı için iyi değildir örnek 0-10 arası çok düşük değerlerdir. DSÖ 100-200 ppm arası sular en ideal olanıdır ama sudaki diğer kirleticilerde önemli sadece tds değerine bakarak su değerlendirilmez.

  2. İbrahim dedi ki:

   22 saf su demektir insan sağlığı acisinda sonderece tehlikelidir 100 altında olan sular içilemez vücut yapısına faydalı minarel olmadığı için içilemez örnek kalsyum magnezyumgibil yüzlerce çok önemli minarelden yoksun bi şu iciyorsunuz dunyasahlik örgütü verilerine göre tds değeri 100 ve üzeri olmalı

   1. Royal Green dedi ki:

    çeşme suyundaki 200ppm değerler sadece faydalı minerallerden oluşmuyor zararlı maddelerinde iletkenlikte payı vardır r everse osmosis sistemi suyu önce 0-5ppm aralığında saflaştırır ve bu sisteme FDA tarafından onaylı bir mineral filtresi kullanıldığında değer 20-60ppm aralığına çekilebiliyor buda oldukça mineralli bir su anlamına geliyor çünkü su da sadece faydalı 4 minerali barındırıyor. 100ppm altındaki sular içilemez diye bir yönetmelik yok sadece sözlere dayalı bir konuşmanız var 100ppm altındaki suyun içilemez olduğunu kanıtlayıcı referanslarınız mevcut mu? dünya sağlık örgütü verilerinin linkini paylaşın varsa böyle bir veri. şimdi siz eklenen minerallere yapa dersiniz ama FDa kuruluşu bunlara yapay demiyor ve onay veriyor.

    1. İbrahim dedi ki:

     Bu minarel filitresi dediğiniz gilikoz madde sözde Hindistan cevizi olarak sunuluyor ve son derece kansolojen bir maddedir ve filitrelerin bir çoğunda kansolojen madde den yapılıyor millet hasta sebebi damitik su devletimiz bu konuya el atmalı 500 teleye arıtma var insan sağlığı hiçe sayılıyor vücuttaki ph çok önemli milletimizin sağlığı önemli

     1. Royal Green dedi ki:

      Hindistan cevizi kabuğundan imal edilen filtreler mineral filtresi değildir sudaki klor ve bazı inorganik maddeleri, tarım ilaçları gibi çeşitli maddeleri üzerinde tutar bu filtreler Granül aktif karbon filtresi olarak geçmektedir genelde arıtma cihazlarında membrandan önce 2 adet ve membrandan sonra 1 adet kullanılıyor membrandan önceki GAC karbonlar klorun ve bazı maddelerin membrana vereceği zararı önlemek için kullanılır. Membran sonu kullanılan tat filtresi olarak da geçen hindistan ceviz kabuğu filtresi ise en son kalan yani membrandan geçebilen yada yada suyun bekleme anı olan su tankı ve bazı parçalarda sularda oluşabilecek kokuları yok etmek için kullanılır bu filtreler suya tat vermek için bir şeyler eklemez varsa koku yapıcı maddeler bunları üzerinde tutar. Tat filtresi olarak söylendiğinde insanlar bunu farklı algılıyor suya tat veriyor bir madde katıyor anlamını çıkarıyorlar. Bazı filtreler bir miktar kanserojendir. 2018 Ağustos ayında Kaliforniya yasalarında kanser ile ilgili uyarı etiketleri çoğu filtrede yada malzemelerde vardır. WARNING: Cancer and Reproductive Harm. http://www.p65warnings.ca.gov 4005266 Rev A mR18 uyarı etiketi vardır.

 5. serkan dedi ki:

  İstanbulda şebeke suyu içiyorum.
  http://www.iski.gov.tr/web/assets/SayfalarDocs/sukalite/sukalite_%C5%9Fubat2020.pdf
  Bu tabloda içme suyu iletkenlik kabul edilebilir sınırını 2500 olarak olarak göstermiş. Bu da /1,56 dersek 1700 civarı ppm yapmaz mı? Demekki normalmiş. Artıma sistemlerini kandırma olarak görüyorum

  1. admin dedi ki:

   Şebeke suyu iletkenlikten kaynaklı değil klor ve diğer kirleticiler olduğu için içilmiyor bir çok kişi ayıca şuan İstanbul suyu ppm değeri 120-360 ppm arasında değişiyor bölgeye göre TDS değeri 2500mS değeri Avrupa birliğinde de aynıdır. Şebeke suyu içebilirsiniz içilmez raporu verilmez daha doğrusu içilemez şebeke suyunu belediyeler kullanıcıya veremez zaten.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir