Su Arıtma Gündem Haberleri, Nedir?, Su Arıtma Cihazları

Karbon filtre nedir?

Bir su arıtıcı, her biri arıtma sürecinde önemli bir rol oynayan farklı filtre setleriyle birlikte gelir. Karbon filtre, sadece safsızlıkları gidermekle kalmayıp aynı zamanda bir tat arttırıcı görevi gören bunlardan biridir!

Karbon filtreler, suda bulunabilecek klor, böcek ilaçları ve diğer Uçucu Organik Bileşikler (UOB’ler) gibi tüm istenmeyen kimyasalları ve organik bileşikleri ortadan kaldırdıkları için su arıtma sürecinde çok önemli bir rol oynarlar.

Suyun tadını iyileştirirken sudan koku ve kokuyu gidermede de etkilidirler. Su bir karbon filtreden geçerken, aktif karbon parçacıkları tüm bu safsızlıkları, kötü tat ve organik bileşiklerle birlikte emer.

Karbon filtreleri hem RO öncesi hem de RO sonrası saflaştırma aşamalarında kullanılır. Her birinin önemini ve faydalarını anlayalım.

karbon filtre

Ön RO Karbon Filtresi

Ön RO Karbon filtresi, su RO membranına geçmeden önce safsızlıkları olabildiğince uzaklaştırır. Bunun temel nedeni, karbon filtrelerin, tüm çözünmüş maddelerin yüzeydeki karbon parçacıklarına çekildiği daha yüksek bir yüzey alanı avantajına sahip olmasıdır. Bu aşamada, Ön RO Karbon filtresi olarak adlandırılır.

Filtre, gözeneklerini açarak membrana zarar verdiği bilinen klordan koruyarak RO membranının ömrünü de iyileştirir. Uzun ömürlü RO filtresi, tüketiciler için düşük bakım maliyeti anlamına gelir.

Su karbon filtreden geçerken, hala saflaştırılması gereken TDS ve ağır metaller gibi bazı safsızlıklar içerir . Bu amaçla, filtrelenmiş suyun tamamen arıtılmasını ve tüketim için güvenli olmasını sağlamak için RO ve UV gibi daha fazla arıtma aşaması eklenir.

Post-RO Karbon Filtresi

Su, RO ve UV saflaştırma aşamalarından geçirildikten sonra , Post-RO Karbon filtresi olarak adlandırılan başka bir karbon filtre katmanı eklenir. Post-RO filtre genellikle su arıtmanın son aşamalarını oluşturur. Bu karbon filtre saflaştırma aşaması, suyun kalitesinin artmasına yardımcı olur. Parlatıcı görevi görerek arıtılmış suyun tadını daha da iyileştirir.

Suyun arıtılması için karbon filtrelerle birlikte gelen bir RO su arıtma cihazı şiddetle tavsiye edilir. Bu nedenle, sizin ve ailenizin üyeleri için güvenli ve sağlıklı içme suyu sağlayabilecek doğru su arıtma cihazına yatırım yapmak önemlidir.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir