Su Arıtma Gündem Haberleri, Sağlık, Su Arıtma Cihazları

Neden Sertifikalı Su Arıtma Cihazı Almalıyım?

Evsel su arıtımı için alışveriş yapabileceğiniz pek çok yer vardır. Yerel bir uzmanla iletişime geçebilir, bir ev geliştirme mağazasına gidebilir veya hatta çevrimiçi bir şey sipariş edebilirsiniz.

Satın aldığınız şeyin güvenli ve etkili olduğunu nasıl anlarsınız? Suyunuzla seyahat eden birçok kirletici madde görülemez, koklanamaz veya tadına bakılamaz. Peki, evinizdeki su arıtma çözümlerinin iddia ettikleri şeyi yaptığından nasıl emin olabilirsiniz? Üçüncü taraf sertifikalarının önemli bir rol oynadığı yer burasıdır.

Bu bağımsız kuruluşlar, diğer taraftan çıkan suyun giderilmesi gereken kirleticilerden arınmış olmasını sağlamak için su arıtma ürünleri üzerinde titiz testler gerçekleştirir. Belirli sertifikaları almış üreticiler, ürünlerinin güvenebileceğiniz ürünler olduğunu kanıtlamak için fazladan çaba gösteriyorlar.

Sağlık ve Güvenlik Kaygıları

Su arıtma söz konusu olduğunda, karşılaşabileceğiniz çok çeşitli sorunlar vardır. Suyunuz, kireç birikmesi ve pas lekeleri nedeniyle evinizin görünümünü bozabilecek kalsiyum veya demir gibi belirli mineraller taşıyor olabilir, ancak bunlar yalnızca hayatı rahatsız eden endişelerdir. Onları yer veya içersek vücudumuza zararlı sağlık etkileri yoktur. Bunlar, EPA’nın İkincil Kirleticiler olarak adlandırdığı şeylerin örnekleridir . Tüketilmeleri güvenli olduğundan, EPA, suyunuzda ne kadar olması gerektiğini sınırlamak için kurallar ve düzenlemeler koymaz.

Suyunuzda dolaşan diğer element kategorisine Birincil Kirleticiler denir. Birincil Kontaminatlar, bilimin düzenli olarak içmemiz için zararlı olduğunu kanıtladığı tüm öğelerdir. EPA, güvenliğimiz için standartlar sağlamak için bu kirleticilerle ilgili yasalar oluşturmuştur. Ne yazık ki, bugün dünyada su ile ilgili bu sağlık sorunlarının gün ışığına çıktığı daha fazla örnek var. Kurşun, PFOS kimyasalları, arsenik ve nitratlar gibi kirleticiler, zararlı sağlık etkileriyle bağlantılıdır ve insan duyuları tarafından tespit edilemez. Suyunuzdaki Birincil Kirleticileri temizleme konusunda endişeleriniz varsa, güvenebileceğiniz bir su filtreleme sistemine ihtiyacınız olan yer burasıdır.

Peki alışveriş yaparken hangi sertifikaları aramalısınız? Su arıtma ürünü iddialarını test etmeye ve onaylamaya adanmış üç ana bağımsız kuruluş vardır: Ulusal Bilim Vakfı (NSF), Su Kalitesi Derneği (WQA) ve Uluslararası Tesisat ve İmalat Yetkilileri Birliği (IAPMO).

Bu gruplarda bulunan üçüncü taraf su filtreleme sertifikalarına ve bunların ne anlama geldiğine daha yakından bakalım:

NSF / ANSI Standartları

Ulusal Sanitasyon Vakfı Uluslararası (NSF), 1940’lardan beri var olan bağımsız bir sertifikasyon kuruluşudur. Bu profesyoneller ve halk sağlığı uzmanları grubu, çok çeşitli üreticilerin ürünlerinin iddia ettikleri şeyi yapmasını sağlamak için çalışır.

NSF, su filtreleme sertifikasyonu için Amerikan Ulusal Standart Enstitüsü ( ANSI ) tarafından oluşturulan standartları kullanır . Su filtreleme sistemleri için birkaç farklı standart vardır .

NSF / ANSI 42: Estetik Etkiler

Bu standart, su kalitesinin sağlıkla ilgili olmayan yönlerini iyileştirmek için tasarlanmış su arıtma sistemleri için minimum gereksinimleri değerlendirir. Yani, bir ürünün suyunuzun tadı, kokusu ve görünümünü etkileyen şeyleri ne kadar iyi filtrelediğine bakıyor. Bu, şehir suyundaki klorun giderilmesini, toplam çözünmüş katı maddeleri (TDS), demiri ve su kalitesi sorunlarına neden olan ancak sağlık sorunu olmayan birçok minerali içerebilir.

NSF / ANSI 44: Su Yumuşatıcılar

Bu standart, özellikle su yumuşatma sistemlerini değerlendirmek için kullanılır. Sertliğin ve yumuşatma kapasitesinin azaltılmasının yanı sıra malzeme güvenliği ve yapısal bütünlük gibi çeşitli faktörler için minimum gereksinimleri belirler.

NSF / ANSI 44 ayrıca su basıncındaki düşüşleri ve tuzlu su sisteminin doğruluğunu ölçer. Artı, üreticiler tuz ve su tüketiminin etkinliğine ilişkin olarak belirlenmiş standartlara göre ölçülmeyi seçebilirler. 

NSF / ANSI 53: Sağlık Etkileri

Bu standart, sağlıkla ilgili özel endişeleri olan 50’den fazla kirletici maddeyi azalttığını iddia eden su filtreleme ürünleri için gereksinimleri içerir. Bu sorunlu su kirleticileri arasında kurşun ve diğer ağır metaller, uçucu organik bileşikler (VOC’ler), krom ve Cryptosporidium bakterileri bulunur.

Potansiyel olarak zararlı kirleticiler konusunda size huzur veren bir filtre istiyorsanız, bu aranması gereken önemli bir sertifikadır.

NSF / ANSI 58: Ters Ozmoz

Ters ozmoz (RO) sistemleri , evdeki içme suyu kalitesini iyileştirmenin popüler bir yoludur ve bu standart, özellikle RO ürünlerinin etkinliğini belgelemek için kullanılır.

RO süreci, karbon filtreleme ile birlikte özel bir membran içerir. NSF / ANSI 58, sistemin iddia ettiği her şeyi kaldırdığından ve azalttığından emin olmak için kontrol eder. Kirletici maddelerin ötesinde, aynı zamanda malzemelerin verimliliği, güvenliği ve bütünlüğü ve sistemin geri kazanım derecesi için standartlar belirler. Geri kazanım derecesi, sistemi yıkamak için kullanılan atık su miktarına karşı içme için uygun hale getirilmiş filtrelenmiş su yüzdesidir.

NSF / ANSI 401: Ortaya Çıkan Bileşikler / Tesadüfi Kirleticiler

Su filtrasyonunda, sözde ortaya çıkan kirleticiler sağlık sorunlarına neden olabilecek 15 spesifik kirletici içerir, ancak bu endişeleri doğrulamak için yeterli kanıt olmayabilir. Yine de birçok insanın endişeleri var. NSF diyor tüketicilerin yüzde 82’si içme suyunda bu tür kimyasalların eser miktarlardan olumsuz etkileri konusunda endişe ediyor.

Bu ortaya çıkan kirleticilerden en bilineni reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçların yanı sıra herbisitler ve böcek ilaçlarıdır. Bazı RO sistemleri ve diğer su filtreleme cihazları, bu kirletici maddelerin azaltılması konusunda iddialarda bulunur. NSF / ANSI 401, gereksinimleri belirler ve bileşiklerin etkili bir şekilde azaltıldığını doğrular.

WQA Ürün Belgelendirmesi

Su Kalitesi Derneği (WQA), ürünleri endüstri standartlarına göre test etmek ve onaylamak için kendi programına sahiptir. WQA Altın Mührü Ürün Sertifikasyon Programı üreticileri performans testlerine gelen verilerle desteklenmektedir ambalaj üzerinde yapmak yönündeki iddiaları sağlamaya yardımcı olur. WQA ayrıca ürünleri üreten tesislerin yıllık denetimlerini de gerçekleştirir.

WQA sertifikası, yukarıda bahsedilen NSF / ANSI standartları dahil olmak üzere geniş bir standart listesi içerebilir. Ayrıca kendi standartlarından bazılarını oluşturdu:

  • WQA S-100 : Ev Tipi, Ticari ve Taşınabilir Değiştirilebilir Katyon Değişimi Su Yumuşatıcıları, 2000
  • WQA S-200 : Konut ve Ticari Su Filtreleri, 2012
  • WQA S-300 : Kullanım Noktası Ters Ozmoz İçme Suyu Sistemleri, 2000
  • WQA S-400 : Kullanım Noktasında Damıtma İçme Suyu Sistemleri, 2000

Su arıtma sistemleri ve ortamının sürdürülebilirlik iddialarını değerlendiren ve onaylayan WQA standartları da vardır .

IAPMO Sertifikası

Uluslararası Tesisat ve Makine Yetkilileri Birliği (IAPMO) birçok sıhhi tesisat ürünü için standartlar belirler. IAPMO ayrıca ANSI tarafından Standart Geliştirme Organizasyonu (SDO) olarak tanınmaktadır.

IAPMO R&T , çok çeşitli su filtreleme ve arıtma ekipmanı için ürün testi sağlayan özel bir laboratuvardır. NSF / ANSI, WQA ve kendi yerleşik standartları dahil olmak üzere birçok farklı mevcut standardı kullanır.

Örneğin, IAPMO içme suyu ürün sertifikası NSF / ANSI 44, 53 ve 58’dir. Ayrıca ürünleri WQA standartları S-100, S-200, S-300 ve S-400’e göre değerlendirir. IAPMO sertifikalarının her üç yılda bir yenilenmesi gerekir.

Royalgreen Su Arıtma Cihazları Sayesinde NSF Sertifikalı Ürünlere Ulaşabilirsiniz.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir