Genel Kategori, Oşinografi

Okyanus Akıntılarının Etkisi

Su Akıntıları, deniz organizmalarını ve Mercan Resiflerini önemli ölçüde etkiler.

Bu Akıntılar, dalgalar sahillere çarparken nitritler, küçük plastik gibi kirliliği birlikte yaydı. Okyanus köpüğü oluşur çünkü okyanus, organik maddeyi yosun çürümesinden veya bu organik madde okyanus dalgaları tarafından çalkalanırken formlardan çıkarır. Okyanus Deniz Köpüğü genellikle sağlıklı bir okyanus ekosisteminin göstergesidir.

Sınırlı hareket kabiliyeti ile kısıtlanmış olan ve besin döngüsü akımlarını onlara getirmek ve larvaları,verimli hücreleri birlikte dağıtmak,besin döngüsü akımları getirmek için su akımlarına bağımlı olan okyanus Deniz atını düşünün.

Deniz Ekosistemlerine Etkisi

Flora ve Fauna, Phytoplankton veya deniz yosunu gibi algler gibi, sadece okyanus bitkilerinin büyümesini destekleyerek okyanus akıntıları tarafından desteklenir, ancak diyetlerinin bir parçası olarak flora ve alglere bağlı olan daha büyük besin zincirlerini birlikte destekler. Plastik Okyanus Kirliliği okyanusta yüzer sular okyanus akıntılarıyla dolaşır ve güneş ışığı florasına ve Fauna’ya bağlı olarak yaşar ve bu plastik o kadar küçülür ki Phytoplanton ile karışır ve deniz hayvanlarımız yanlışlıkla okyanus plastiği ile beslenir ve hem insanlara hem de denize büyük zarar verir. hayvanlar.

Okyanus Akıntılarının Türleri

Akıntılar nehirlerde, göletlerde, bataklıklarda ve hatta yüzme havuzlarında bulunur. Ancak çok az su kütlesi, okyanusların yaptığı gibi karmaşık bir akım sistemine sahiptir. Öngörülebilir gelgit akıntılarından kararsız dalga akıntılarına kadar değişen okyanus akıntıları, gelgitler, rüzgarlar veya yoğunluk farklılıkları tarafından yönlendirilebilir. Havayı, deniz ulaşımını ve besin döngüsünü derinden etkilerler.

Akımları Anlamak için, dalgaları anlamakla başlamak en iyisidir. ve enerji yaratmada nasıl büyük bir rol oynadığını.

Okyanus genişliğindeki beş ana girdap, Kuzey Atlantik, Güney Atlantik Kuzey Pasifik Güney Pasifik, Hint Okyanusu, Okyanus girdapları ve plastik kirliliğinin pasifik dünya haritasıdır. Plajda gördüğümüz akıntılara, kara ve dalga oluşumlarını etkileyebilen kıyı akıntıları denir. Akıntılar, kuzey yarımkürenin daha sıcak sularında saatte yaklaşık 5,6 mil yol alırken, Kuzey Pasifik’te soğuk suda saatte 0,03 ila 0,06 mil hızla çok daha yavaş hareket eder.

Büyük Pasifik Çöp Yaması

Okyanus Akıntıları, plastiğin nehirlerin ağzından nasıl hareket ettiği ve bir seferde dalga üzerinde sahillere inişidir. Eğer plastik sahillerde bitmezse, okyanus plastiği hareket etmeye devam eder veya girdap olarak adlandırılan girdap bölgelerinde veya Büyük Pasifik çöp yaması veya Okyanusumuzun başka bir bölge girdabında son bulur.

“Beş su kütlesi ve küresel okyanus, insanların soluduğu oksijenin yarısından fazlasını üretir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir