Genel Kategori

Sıcak Su Saçlar İçin Zararlı mı?

sicak-su-kullanimi

Saçınızı yıkarken sıcak su kullanmayı seven biriyseniz, yanlış yapıyorsunuz demektir! 

Uzun ve zor bir günün ardından rahatlamak söz konusu olduğunda, hiçbir şey kendinizi ılık bir duşa daldırmaktan daha iyi olamaz. Uzun bir günün ardından kaslarınızı gevşetmenin en iyi yolu bu olsa da, saçınız için en iyi fikir değildir. Aslında saçınızı sıcak suyla yıkamak, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri olabilir.

Sıcak suyun saçınızı mahvetmesinin ve donuk, kırılgan ve cansız hale getirmesinin birçok yolu vardır. Bazen saç dökülmesine bile neden olur.

Saçınızı sıcak suya bağımlı olmadan yıkamayı çok zor bulan biriyseniz veya saçınızı yıkamak için sıcak suya bağımlı olmanız gereken bir bölgede yaşıyorsanız, bu makale tam size göre. Gelin sıcak suyun aslında saçınızı en kötü şekilde nasıl yok ettiğine ve bu alışkanlığı hemen bırakmanın neden önemli olduğuna bakalım.

Sıcak su doğal yağları çıkarır

Şampuanın amacı kiri ve biriken tozu uzaklaştırmaktır ancak sıcak su kullanmak en kötü sonuçlara yol açabilir. Saçınızdaki doğal yağlara zarar verir. Saç deriniz doğal yağ ve saçınızın uzamasına ve nemli kalmasına yardımcı olan diğer unsurlarla doludur ancak suyu sıcak kullanmak doğal nemi alabilir ve bu da saçınızı kuru ve cansız bırakır.

Saç derisi tahrişi

Saç deriniz hassas bir kısımdır ve saçınızı yıkamak için kullandığınız suyun sıcaklığı, sağlığı için önemli bir faktördür. Saç derinizi sürekli olarak sıcak suya maruz bırakıyorsanız, bu saç derisinde iltihaplanma ve tahrişe neden olabilir. Muhtemelen saç derinizin kuruduğunu ve dokunduğunuzda diken diken olduğunu göreceksiniz. Bu, kafa derisinde kızarıklığa ve başka sorunlara bile yol açabilir. 

Sıcak su kepek sorunu oluşturabilir

Farklı nedenlerle kepekten muzdarip sayısız insan varken, temel nedenlerden biri kuru saç derisidir. Yukarıda belirtildiği gibi, sıcak su kafa derisinde kuruluğa ve iltihaplanmaya neden olabilir ve bu da kepek sorununa neden olur. Tüm çabalarınıza rağmen, bu kepek sorunu, sorun doğrudan kafa derinizden başladığı için şampuanla çözülemez. Bazen kepeğe kaşıntı ve kafa derisi tahrişi de eşlik eder.

Saç dökülmesi

Suyun sıcak kullanımının neden olduğu en kötü sorunlardan biri saç dökülmesidir. Saç derisini tüm besleyici ve doğal yağlardan yoksun bıraktığı için saçınızın zayıflamasına neden olur. Saç büyümesini kaybetmeye daha yatkın olmanızın nedeni budur. Aynı zamanda saçınızın doğal büyümesini de engeller.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir