Haber, İklim

Somon ve alabalık gibi soğuk su balıkları için ılık suyun önemi.

Oregon Eyalet Üniversitesi öncülüğünde bugün yayınlanan yeni bir çalışmada, sıcak nehir habitatlarının somon ve alabalık gibi soğuk su balıklarının hayatta kalmasını destekleyen beklenenden daha büyük bir rol oynadığı görülüyor.

Araştırmanın balık koruma stratejileri için önemli çıkarımları vardır. Bilim adamları ve politika yapıcılar arasında ortak bir hedef, özellikle iklim ısındıkça, yaz aylarında uygun şekilde serin kalan soğuk su balıkları için habitat belirlemek ve önceliklendirmektir.

Makalenin baş yazarı ve Oregon Eyaletinde bir ekolojist olan Jonny Armstrong, bu durumun, yılın büyük bölümünde balıklar için uygun olsalar bile, mevsimsel olarak sıcak olan alanları dolaylı olarak değersizleştirdiğini söyledi. Bunu “iklim değişikliğine uyum için potansiyel olarak ciddi bir kör nokta” olarak nitelendirdi.

Armstrong, “Alabalık ve somon gibi soğuk su balıkları, nehir ekosistemlerinin kutup ayılarıdır – iklim değişikliğine karşı en savunmasız olan ikonik türler,” dedi. “Koruma için büyük bir zorluk, bu balıkların daha sıcak bir gelecekte hayatta kalmasına nasıl yardımcı olabileceğimizi bulmaktır. Sonuç şu ki, sıcak habitatlarda para harcamamalıyız ve bunun yerine zaten var olan yüksek dağ akarsuları gibi en soğuk yerleri kurtarmaya odaklanmalıyız. Havzaların en bakir kısımları. Çoğu insan yazın sıcak olan yerlerden vazgeçmemiz gerektiği konusunda hemfikir, ancak bu yerlerin aslında yılın çoğu için uygun olduğunu unutuyor. “

Nature Climate Change , Armstrong ve Oregon Eyaleti’ndeki işbirlikçileri ve birkaç federal kurumda yayınlanan yeni makalede, havzalarda tipik olarak düşük olan ılık nehir habitatlarının, ilkbahar ve sonbaharda, sözde omuz mevsimleri olarak adlandırılan büyüme potansiyeli darbeleri sağladığını gösteriyor. nehirler en yüksek yaz sıcaklıklarında olmadığında. Bu sıcak habitatlarda yiyecek aramak, balıklara yaz aylarında nehrin daha soğuk kısımlarına seyahat etmek ve üremek için gereken enerjiyi sağlayabilir.

Ziraat Bilimleri Koleji Balıkçılık ve Yaban Hayatı Bölümü’nde yardımcı doçent olan Armstrong, “Soğuk su ve ılık su arasındaki sinerji gerçekten önemli” dedi. “Soğuk suyun önemli olmadığını söylemiyoruz. Havzaların sıcak kısımlarının da omuz mevsimlerinde balık yetiştirdikleri için önemli olduğunu söylüyoruz. Bu habitatın korunması, nehirlerin balıkçılığı desteklemek için tüm potansiyelini açığa çıkarmak için kritik öneme sahiptir.

“Daha sıcak bir gelecekte, birçok balığın yaz tatiline çıkmak ve yılın en sıcak aylarında hayatta kalmak için soğuk yerlere taşınmak için balığa ihtiyacı olacak. Bunu yapabilme yetenekleri genellikle ilkbaharda ne kadar enerji alabileceklerine ve nasıl alabileceklerine bağlı olabilir. sonbaharda geri dönmek için beslenebilirler. Yazın stresli bir şekilde ılık olan yerler tam ilkbahar ve sonbaharda ve balıkçılığı besleyebileceklerine dair artan kanıtlar var “

Araştırma için araştırmacılar, yıl boyunca tüm manzaralarda nehir suyu sıcaklık verilerini elde etmek için uzaktan algılama teknolojisini kullanan başka bir bilim insanı ekibinin verilerini kullandı. Bu ekip Oregon, Washington ve Idaho’daki 14 nehir havzası için veri derledi.

Osu Ekipi

OSU liderliğindeki ekip, bu sıcaklık verilerini laboratuar çalışmalarından türetilen denklemlere dayalı olarak balık büyüme potansiyelini tahmin eden bir “biyoenerji modeline” bağladı. Bu, büyüme fırsatlarının yıl boyunca nehir havzalarında nasıl değiştiğine ve yaz aylarında çok sıcak olan yerlerde ilkbahar ve sonbaharda toplam büyüme potansiyelinin büyük bir kısmının nasıl birikebileceğine dair yeni bilgiler sağladı.

Ekip, bu sıcak habitatların balıkçılığa nasıl katkıda bulunabileceğini keşfetmek için sanal gökkuşağı alabalığının basit davranış kuralları verildiği ve yıl boyunca soğuk kolları ve ılık, verimli bir ana gövdeli nehrin bulunduğu bir havzada yem aramasına izin verilen bir simülasyon modeli oluşturdu. Simülasyonları, balıkların çoğunun yazın daha soğuk sulara taşındığını ve yetersiz büyüme oranları sergilediğini gösterdi. Bununla birlikte, yaz dışında, simülasyon balıkların öncelikle mevsimsel olarak sıcak aşağı havzada yaşadıklarını ve büyümelerinin büyük çoğunluğunu beslediğini gösterdi.

Armstrong, “Korumada, genellikle akarsuları yaz koşullarına göre değerlendiriyoruz; bu, geleneksel olarak saha çalışması yaptığımız zamandır ve bu, iklim değişikliğini planlarken odaklandığımız mevsimdir,” dedi. “Yazın balık tutan yerlere değer veriyoruz ve tutmayanların değerini düşürüyoruz. Simülasyonumuz bunun neden bir sorun olabileceğini gösterdi – nehirlerin büyümeye en çok katkıda bulunan bölümleri yazın balıkların bulunduğu yerler olmayabilir , böylece silinirler. “

Armstrong, simülasyonların mevsimsel olarak ılık ve çok yıllık serin habitatlar arasındaki sinerjiyi ortaya koyduğunu ve bu iki tür habitatta yaşayan balıkların, her iki habitatla da sınırlı olan balıklardan çok daha fazla büyüdüğünü söyledi.

Armstrong, “İşleri bu ikili şekilde düşünüyoruz – ya sıcak su habitatı ya da soğuk su habitatı,” dedi. “Ve balık için tanımlarımız var – bu ya bir ılık su balığı ya da bir soğuk su balığı. Ama bizim ılık olarak düşündüğümüz yerler, aslında, ılık olduğundan daha soğuktur.”

Louis Cahill Photography

Daha sonra, Eugene’den Portland’a yaklaşık 200 mil uzanan Columbia Nehri’nin bir kolu olan Willamette de dahil olmak üzere Oregon’daki nehirleri kullanan bir örnekten bahsetti.

Armstrong, “İnsanların yüzmesi için yeterince sıcak olduğunda, soğuk su balıkları için kötüdür. Ancak Oregon’da yüzmeye gitmenin rahat olduğu yılın sadece altı haftası var” dedi. “Bu, Ağustos ayının merceğinden çok sıcak oldukları için yerleri sildiğimiz gerçeğinden bahsediyor. Soğuk su balığı iseniz yılın çoğu için oldukça güzeller. Ağustos’ta orada yaşamak, tıpkı Aralık’ta Willamette’de yüzmek zorunda olmadığınız gibi. “

Bu araştırma, Armstrong ve bir araştırma ekibinin kırmızı bant alabalığının su sıcaklığı değiştikçe hareketini ve beslenme davranışını izlediği Güney Oregon’daki Upper Klamath Gölü’ndeki alanda devam ediyor.

Makalenin ortak yazarları, Kuzeybatı Balıkçılık Bilim Merkezi Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nden Aimee Fullerton ve Chris Jordan; Çevre Koruma Ajansı’ndan Joseph Ebersole; ABD Orman Hizmetleri Pasifik Kuzeybatı Araştırma İstasyonu’ndan James Bellmore, Brooke Penaluna ve Gordon Reeves; ve Oregon Eyaletinden Ivan Arismendi.

İlginiz Çekebilir:https://royalgreen.com.tr/bulutlardaki-islak-ates-dumaninin-arastirilmasi-su-dunyanin-isinmasini-artirabilir-mi/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir