Su Arıtma Cihazları, Liste, Su Arıtma Gündem Haberleri

Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Su kontaminasyonu, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden ciddi bir endişe kaynağıdır. Kirlenmiş su içmek sadece çocuklar için tehlikeli değildir, aynı zamanda yetişkinler için de pek çok soruna neden olabilir. Çevre Koruma Ajansına göre, su kirliliği doğal olarak veya insan faaliyeti nedeniyle meydana gelebilir. Sonuç olarak, sağlıklı ve güvenli su içmenizi sağlamak için evde en iyi RO su arıtma cihazını kurmak gerekir.

Su Arıtma Cihazı Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir RO Su arıtma cihazı satın almadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda belirtilmiştir :

Su Kalitesini Test Etmeniz Gerekiyor

Göz ardı etme eğiliminde olduğumuz faktörlerden biri, bir arıtıcı seçmeden önce su kalitesini test etmektir. Her şeye uyan tek formül, su arıtıcıları için geçerli değildir, bu da son kararı vermeden önce su kalitesini kontrol etmeyi zorunlu kılar. Su kalitesini test etmek ve suda bulunan kirletici madde türlerine göre nihai kararı vermek için bir profesyonelden yardım alabilirsiniz .

Evdeki su kalitesini de birincil adım olarak ölçebilirsiniz. Evde su kalitesini ölçebileceğiniz adımlardan bazıları şunlardır:

  1. Suyu Koklayın: Suyun kalitesini ölçmek için koku alma duyularınızı kullanın. Suda bir ağartma kokusu bulursanız , bunun nedeni yerel arıtma tesisi tarafından suyunuza eklenen klordur. Çürük yumurta kokusu bulursanız , suda bakteri üremesini gösterir. Küf veya toprak kokusu , sudaki organik maddenin çürümesini gösterir.
  2. Tadı Kontrol Edin : Tat tomurcuklarınızı kullanarak suyun kalitesini kontrol edin. Suyun tadı kötü veya metalik bir tadı varsa, o zaman düşük Ph seviyelerine veya aşırı mineral içeriğine sahiptir. Sudaki fazla klor, ağartıcı gibi bir tada neden olur.
  3. Parçacıkların Varlığı: Suyun içinde görünür küçük parçacıklar olup olmadığına bakın. Genelde, borulardaki ve musluklardaki paslardan dolayı suda küçük pas parçacıkları görülebilmektedir. Bunun dışında, su bulanık görünüyorsa, suda yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriği bulunduğunu gösterir.
  4. Rengi Kontrol Edin: Suyun rengi kahverengi veya soluk sarıysa, o zaman derhal bir su arıtma cihazına ihtiyaç olduğunu gösterir. Kahverengi, daha bulanık renksiz su yine paslı boruların ve muslukların bir sonucu olabilir.
  5. Korozyon oluşumu: Borularınızda ve musluklarınızda korozyon oluşumunu kontrol edin. Suda yabancı partiküllerin varlığını gösteren borularda mavi, beyaz veya pas rengi birikimi görebilirsiniz.
su-aritma

Su Arıtma Cihazları Belirli Kirleticileri Ortadan Kaldırır

Su arıtma cihazları, kirleticileri sudan çıkarmak için bir teknoloji kombinasyonu kullanır. Ancak bu, tüm su arıtma cihazlarının suda bulunan farklı türdeki safsızlıkları giderebileceği anlamına gelmez. Bir su arıtma cihazı satın almadan önce, hangi su arıtma cihazının sizin için en iyi olacağını öğrenmek için bölgenizdeki su kalitesini test edin. Bölgenizdeki su kalitesine bağlı olarak, RO veya UV su arıtıcılarını tercih edip etmeyeceğinize karar verebilirsiniz. Ek olarak, su arıtma cihazının NSF-Sertifikasına sahip olup olmadığını da kontrol etmeniz gerekir.

Genel su kirliliği kategorileri şunlardır:

  • Biyolojik: Mikropların varlığı biyolojik kontaminasyona yol açar. Bakteri, virüs, protozoan ve parazitlerin varlığı gibi.
  • Kimyasal: Kimyasal kontaminasyon genellikle insan kaynaklıdır. Çamaşır suyu, tuzlar, böcek ilaçları ve benzerlerinin varlığı gibi.
  • Fiziksel: Fiziksel kontaminasyonlar esas olarak suda asılı kalan tortu veya organik maddelerdir. Bu safsızlıklar suyun fiziksel görünümünü etkiler.

Filtreleri Düzenli Aralıklarla Değiştirmeniz Gerekiyor

Tüm su arıtma cihazları aynı şekilde çalışır. Su, aktif kömür gibi farklı filtreleme ortamı ile doldurulmuş çıkarılabilir bir kartuştan geçer. Bu filtreler tüm ağır işleri yaptığı için belirli bir süre sonra tıkanır. Filtreler tıkandığında, su arıtma cihazı suyu verimli bir şekilde arıtmayacaktır. Temiz su içmeye devam ettiğinizden emin olmak için, üretici tarafından belirtilen filtre değişikliği hakkındaki talimatları izleyin.

Filtre Değişiminin Maliyetini Düşünün

Son kararı vermeden önce, filtreleri değiştirmenin maliyetini göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Maliyet, kullandığınız su arıtma cihazının türüne ve modeline göre değişebilir. Gelecekte herhangi bir karışıklık ve rahatsızlıktan kaçınmak için, filtreleri tamir etmenin maliyeti hakkında net bir bilgi edinin. 

Ailenizin içtiği su miktarını düşünün

Su arıtma cihazı ararken, aile büyüklüğünü göz önünde bulundurmayı unutmayın. Bunun nedeni, su arıtma cihazlarının, elektrik olmadığında bile arıtılmış su elde etmenizi sağlayacak bir depolama kapasitesi ile gelmesidir. Bu nedenle, son kararı vermeden önce ailenizin tükettiği su miktarını ve ayrıca yemek pişirmek için kullanılan suyu da hesaba katın. Büyük bir aileniz varsa, tezgah üstü veya tezgah altı su arıtma cihazı tercih etmeniz önerilir.

İlgili Makale

Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir