Su Arıtma Gündem Haberleri, Su Arıtma Cihazları

Su Filtreleri ile Su Arıtma Cihazları Arasındaki Fark Nedir?

Evinizde sürekli temiz ve sağlıklı su kaynağı olmadan ne yapardınız?Su filtreleme veya su arıtma cihazına sahip misiniz? Sonuçta, suyu bulaşıkları yıkamak, tüylü dostlarınızı yıkamak, misafirinize serinletici bir bardak su ile servis yapmak ve daha birçok ev ve kişisel aktivite için kullanırsınız.

Ancak suyunuzdaki potansiyel kirleticilerle mücadele etmenin yollarını bulmaya çalışırken, tüm teknik endüstri terimleri ile biraz kafanız karışabilir. Örneğin, bir şirket ürününe su filtresi, diğeri ise su arıtma cihazı diyebilir. Ancak gerçekte, filtreleme ve arıtma biraz farklı terimlerdir.

Elbette, ikisi arasında ayrım yapabilme beceriniz, her iki terimi de anlamanıza bağlı olacaktır. Bu nedenle, satın alma işleminizi yapmadan önce her tür arasındaki belirli farklılıkları bilmek iyidir. Doğru sistem, kendinizi ve ailenizi içme suyunuzdaki olası kirleticilerin olumsuz etkilerinden yeterince korumanıza yardımcı olacaktır. 

Bu yazıda, güvenle satın alabilmeniz ve umarız arzu ettiğiniz sonuçları alabilmeniz için su filtreleri ve su arıtıcıları arasındaki farkları anlamanıza yardımcı olacağız.

Su Filtreleri ve Su Arıtma Cihazları Arasındaki Fark

Su filtreleri ve su arıtıcıları, belirli safsızlıkları içme suyundan uzaklaştırarak birçok inanılmaz sağlık yararı sağlayabilir. Bununla birlikte, her seçeneğin kendine özgü su arıtma süreçleri vardır.

Su filtreleri

Su filtrasyonu, kirletici maddelerin fiziksel bariyerler veya filtreler kullanılarak sudan ayrılmasıdır. Kirletici maddelerin boyutuna bağlı olarak, filtrenin gözenekleri onları yalnızca suyun geçmesine izin vererek tutabilir. Birçok su filtreleme sistemi, istenmeyen mikroskobik kirletici maddelerin içme suyunuza girmesini engellemek için aktif karbon kullanır. Çoğu zehirli su kirliliği karbon bazlı olduğundan, su filtreleri suyunuzu güvenli ve sağlıklı tutmada son derece etkili olabilir. Ayrıca, filtreleme bir dereceye kadar içme suyunun dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

su filtreleme

Bunu akılda tutarak, su filtreleri bakteriler ve mikrobiyal kistler dahil en küçük fiziksel ve biyolojik parçacıkları bile etkili bir şekilde temizleyebilir. Bu, filtrelerin tozu, bakteri hücrelerini ve diğer mikroskobik fiziksel kirleticileri tutma kabiliyetinden kaynaklanmaktadır. Su filtreleri genellikle diğer sistemlerden daha fazla kirliliği giderirken, kimyasal kirletici maddelere karşı etkili değildir. Kimyasal kirleticiler ve bazı bakteriyel toksinler ve virüsler, parçacıkların küçük boyutu nedeniyle gözeneklerden kolayca geçebilir. Bununla birlikte, bu normalden daha küçük safsızlıkları engelleyebilecek birkaç su filtreleme sistemi vardır.

Su filtreleri, kirletici maddeleri çekmek ve mutfak lavabonuz gibi yerlere girmelerini önlemek için farklı ortamların bir kombinasyonunu kullanır. Tüm ev filtreleri, tüm evinizdeki kirleticileri azaltmak için ana su hattınıza bağlanır. Ev filtrelerinin çoğu, tortu, silt, kum, kil, pas ve diğer kalıntıları yakalayan bir tortu ön filtresiyle başlayarak suyu filtreler. Daha sonra su, bazı suda çözünür ağır metalleri ve hatta klor gibi kimyasalları filtrelemek için KDF ortamından geçer. Oradan, su aktif karbon filtresine akar.. Bu filtre pestisitleri, herbisitleri, PFOA’yı, PFAS PFOS’u, haloasetik asitleri, kloramini, kloru ve mevcut olabilecek diğer kimyasal bileşikleri temizler. Dördüncü aşamada, sistem daha fazla temas süresi oluştururken kanallığı ortadan kaldırır.

Tüm ev su filtrelerinin mükemmel ve benzersiz bir özelliği, ihtiyaçlarınıza göre oldukça özelleştirilebilir olmalarıdır. İşlevlerini geliştirmek için şunları yapabilirsiniz:

  1. Borularınızda tuzsuz kireç oluşumunu azaltmak için su yumuşatıcı ekleyin;
  2. Suyunuzda gizlenen bakteri ve virüsleri yok etmek için bir UV filtresi kurun;
  3. Sudaki tortu ve organik parçacıkları en aza indirmek için mikron altı bir son filtre ekleyin.

Farklı durumlar için başka filtre türleri de vardır. Duş filtreleri, duş başlığınızdan çıkan suyu temizlemek için mükemmeldir. Tezgahınızın üzerine, buzdolabınıza ve lavabonuzun altına oturabilen içme suyu filtreleri bile var.

su aritma

Su Arıtma Cihazları

Su filtreleri gibi, su arıtma cihazları da sudaki kirleri temizlemek için çalışır. Bununla birlikte, su arıtıcılar, sudaki biyolojik kirletici maddeleri iyot veya klor yardımıyla öldürmeye odaklanır. Ayrıca su arıtma, UV arıtma, damıtma, deiyonizasyon ve Ters Ozmoz gibi süreçleri içerir.

Su arıtıcıları, kirletici maddelerin çoğunu boyutlarına, elektrik yüklerine ve diğer özelliklerine göre temizleyebilir. Damıtma ve UV işlemi gibi saflaştırma işlemleri güçlüdür. Sudan tüm safsızlıkları gidererek dokusunu, tadını ve kıvamını artırabilirler. Bir bakıma arıtma, suyunuzun tamamen güvenli olmasını sağlamanın ideal yoludur.

Su filtrelerinin tüm patojenik bakterileri sudan uzaklaştırdığı söylenir. Buna rağmen bakterileri yok etmek, suyunuzun içilmesi için güvenli olacağı anlamına gelmez. Günümüzde içme suyu kaynakları pestisit ve gübre gibi tehlikeli kimyasallarla kirleniyor. Bu tür bileşikler, çoğu kansere neden olabileceğinden insan sağlığına zararlı olabilir. Neyse ki, su arıtıcıları bu tür zararlı maddeleri sudan çıkarmak için çeşitli yöntemler kullanırlar:

Little girl open a water tap with her hand holding a transparent glass. Kitchen faucet. Filling cup beverage. Pouring fresh drink. Hydration. Healthcare. Healthy lifestyle. World water day
  • UV : Ultraviyole radyasyon kullanarak, UV teknolojisi hücreler, virüsler ve sporlar gibi canlı organizmaların DNA’sını yok edebilir ve böylece onları zararsız hale getirebilir.
  • Damıtma: Bu işlemde su buharlaştırılarak buhara dönüştürülür, ardından başka bir kapta yoğunlaştırılarak sıvı hale getirilir. Bu yöntem, birçok kimyasalın sudan ayrılmasına yardımcı olur ve ayrıca virüsleri ve bakterileri yok edebilir.
  • Deiyonizasyon: Bu, her türlü katıyı iyonik yüklerine göre filtreleyen çok işlemli bir su arıtma yöntemidir.
  • Ters Ozmoz (RO): RO bir filtre gibi çalışır, ancak kirleticileri yakalamak için ortam kullanmak yerine, tüm su parçacıklarını küçük yarı geçirgen bir membrandan zorlar. Bunu yaparak, sisteme giremeyecek kadar büyük olan tüm parçacıkları filtreler.

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir