Bilim, Tarihçe

Suyumuz Kaç Yaşında?

Su kaç yaşında? Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışma içerken; yıkanırken, bir şeyleri yıkarken kullandığımız suyun 4.6 milyar yaşından daha büyük olduğunu kanıtladı.

Bu, güneş sisteminin kendisinden daha eski.

Washington’daki Carnegie Institute for Science’ta bilim insanı olan ortak yazar Dr. Conel Alexander, “Bulgularımız, yaşamı beslemenin en temel bileşeni olan güneş sistemimizin suyunun önemli bir kısmının güneşten daha yaşlı olduğunu gösteriyor. ”

Çalışma, Dünya’nın sularının bir kısmının yıldızlararası uzaydan geldiği için, yıldızlararası uzaydan gelen suyun diğer gezegen sistemlerinde de var olabileceğinin iyi bir bahis olduğunu ve bu, dünya dışı yaşam arayışımız hakkında bir şeyler söylüyor. İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nde astronomi profesörü olan ortak yazar Dr. Tim Harries,

“Bu, diğer gezegenlerde yaşam olup olmadığını bulma arayışımızda ileriye doğru atılmış önemli bir adımdır ” dedi. “Sonuç olarak, bazı dış gezegenlerin yaşamın gelişmesi için doğru koşulları ve su kaynaklarını barındırma olasılığını artırıyor.”

su-kac-yasinda

Bilim adamları, sonuçlarına , bazı su moleküllerinde bulunan ağır bir hidrojen formu olan döteryumdan yoksun bir gezegen sisteminin evrimini simüle etmek için tasarlanmış bilgisayar modellerinin yardımıyla ulaştılar .

Michigan Üniversitesi’nde astronomi alanında doktora öğrencisi olan ortak yazar Ilse Cleeves, The Huffington Post’a bir e-postada “Simülasyonlarımızla, reaksiyonları ağır suyu oluşturacak şekilde güçlendirecek yeterli enerji olmadığını bulduk ” dedi.

Başka bir deyişle; modeller şu anda Dünya‘nın suyunda görülen döteryum seviyelerinin güneşin oluşumundan sonra ortaya çıkamayacak kadar yüksek olduğunu gösterdi. Yani, Dünya’nın suyunun bir kısmı güneşin ve Dünya’nın oluşumundan öncedir ve yıldızlararası uzaydan gelmiş olmalıdır.

Bu araştırmaya dahil olmayan bir Jet Tahrik Laboratuvarı astrofizikçisi olan Dr. Karen Willacy, Science dergisine bulgunun “ilginç bir sonuç olduğunu söyledi. Buzların yıldızlararası bir mirası olsun ya da olmasın, bunu yıllardır tartışıyoruz. “

İlgili Makale

Suyumuz Kaç Yaşında?” ile ilgili yorum;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir