Genel Kategori

Suyu Kirletmek, Hayatı Kirletmektir

Su, yeryüzünde en çok bulunan fakat kullanabilirlik oranı da en kısıtlı olan maddedir. İnsan doğumuyla beraber suya muhtaç dünyaya gelir. Bir yudum su için çırpınan nice insanlar gelmiş geçmiştir. Zamanında suyla ilgili bir çok hikayeler yazılmış çizilmiştir. Su insan hayatı için çok kıymetli bir nimettir. Ferhat zamanında suya ulaşabilmek için dağları bile demiştir.

Su ilk insandan bu güne gelen ve hiç bir zaman değerini yitirmeyecek bir maddedir. İnsan vücudu için en gerekli olan bu sıvıya sahip çıkmamız temizliğine önem vermemiz gerekir. Fakat günümüzde temiz suya ulaşmak imkansız denecek kadar zordur. Çünkü zaman teknoloji zamanıdır. Teknoloji insanlık için hem olumlu hem olumsuz sonuçlar doğurmuştur. Çoğalan nüfus iş ihtiyacını artırmış ve sanayi ve tekstil gibi kuruluşlar çoğalmıştır. Bu sektörler hem hava hem su kirliliğini maksimum seviyede kirletmiş insanlar bir yudum temiz suya hasret kalmıştır. Öyle ki şebeke suları ne yazık ki kötü kokan mikrop dolu ve içildiğinde ağızda kötü bir tat bırakmıştır.

Suyu kirletmek, hayatı kirletmektir çünkü su hayattır. Yaşama sebebimiz sudur. Su olmadan insan en fazla iki hafta yaşayabilir. Bir çok hastalığın şifasıdır. Ramazan aylarının baş tacıdır. Temizliktir su, saflıktır. Suyumuz kirlendiği zaman ne temizlik kalır ne saflık. Yaşanabilir bir hayat kalmaz. Herşeyi suyla temizleriz peki su kirlenirse suyu ne ile temizleyebiliriz. İnsan vücudu su olmazsa kurur. Böbrek rahatsızlıkları, cilt hastalıkları, enfeksiyonlar ve hatta ölüme kadar yol açan hastalıklar oluşur. Su hayatın kendisidir kirlendiği taktirde hayatta kirlenir. Suyumuza bugün sahip çıkmazsak yarın için artık çok geçtir. Yeni nesil olarak suyun kıymetini suya sahipken bilmeliyiz yoksa gelecek nesil bizim kadar şanslı olmayacak. Bugün eğer arıtılmış dahi olsa temiz su bulabiliyorsak az da olsa şanslıyız demektir. Nasıl olsa arıtılmış temiz su buluyoruz diyerek suları kirletmek hayatı ve kendi yaşamımızı kirletmektir.

Sağlığını düşünen bir millet olarak suyumuzun kıymetini bilelim duyarlı bir vatandaş olarak bilmeyenlerede bildirelim. Temiz bir su ve temiz bir hayat dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir