Belgesel, Bilim, Genel Kategori, Haber, Hidrobiyoloji

Titan’daki En Büyük Deniz 1000 Fitten Daha Derin Olabilir

NASA’nın Satürn’deki destansı Cassini görevi , ölümünden üç yıldan fazla bir süre sonra hala değerli bilimsel veriler üretiyor.

Uzay aracının son Titan uçuşlarından biri olan, hayatın kimyasının öncüleriyle büyük bir uydudan elde edilen veriler, Kraken Mare adlı yüzeydeki devasa bir gölün 300 metreden daha derin olduğunu ortaya koyuyor – bu kabaca yüksekliğe eşdeğerdir. New York’un Chrysler Binası’nın görünümü. Aslında göl o kadar derin ki, Cassini’nin radarı dibe kadar derinlemesine araştırma yapamadı.

2014 yılında, bu uçuştan elde edilen ön veriler, Kraken Mare’nin en az 115 fit (35 metre) derinliğinde ancak daha uzağa uzandığını gösterdi ; yeni yayınlanan sonuçlar, gölün bu erken tahminden yaklaşık 10 kat daha derin olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, Kraken Mare’nin derinliğini ve bileşimini anlamak, Titan’ın yüzeydeki havuzlarda, göllerde ve nehirlerde toplanan etan ve metanın hakim olduğu gizemli kimyası hakkında giderek daha fazla bilgi ortaya çıkaracağını söyledi. Gölün önemi Kraken Mare’nin muazzam boyutundan kaynaklanıyor; Dünya’ya yerleştirilirse, Kuzey Amerika’nın Büyük Göllerinin beşini de kaplayacaktır.

Cornell Üniversitesi Astrofizik ve Gezegen Bilimi Merkezi’nde araştırma görevlisi olan çalışmanın baş yazarı Valerio Poggiali, üniversiteden yapılan açıklamada , “Kraken Mare … sadece harika bir isme sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda ayın yüzey sıvılarının yaklaşık% 80’ini de içeriyor” dedi . 

Titan’ın kimyası Dünya’nınkine kıyasla yabancı olsa da, ayın coğrafyası gezegenimizdeki bataklık veya göl zengini bölgeleri anımsatıyor. Titan aynı zamanda güneş sistemimizde kalın bir atmosfere sahip olduğu bilinen tek uydudur – Dünya’nın çoğunlukla nitrojen-oksijen atmosferine kıyasla gaz halinde bir nitrojen örtüsü.

Bu, Titan’ı güneş sistemimizdeki hafif dışkılı veya atmosferi olmayan (Dünya’nın ayı gibi) sayısız uydudan ve su buzunun bir iç okyanusu kapladığı, örneğin Jüpiter’in Europa veya Satürn’ün Enceladus’unda olduğu gibi potansiyel olarak yaşam dostu “buzlu aylardan  ayırır , ikisi de buzdan uzaya su püskürten.

Kraken Mare ile ilgili veriler, 21 Ağustos 2014’te Cassini’nin 104. Titan uçuşu sırasında, mühendislerin ayın yüzeyini kazara kirletme ihtimalinden kaçınmak için yaşlanan uzay aracını kasten Satürn’e atmasından yaklaşık üç yıl önce toplandı . 

Kraken Mare, misyonun o uçuş için anket listesindeki göllerden sadece biriydi. Araştırmacılar ayrıca , düzenli olarak ortaya çıkan ve kaybolan gizemli bir ” sihirli ada ” nın bulunduğu Ligeia Mare’ye ve araştırmacıların yaklaşık 85 metre derinliğinde olduğu tahmin edilen Moray Sinus adlı daha küçük bir haliciye de bakmak istediler . Özgürlük Heykeli’nin yüksekliği. Cassini, ayın yüzeyini radar altimetresi ile yaklaşık 600 mil (965 kilometre) uzaklıktan araştırdı. 

Bilim adamları, radar sinyalinin sıvı yüzeyinden ve deniz dibinden geri dönmesinin ne kadar sürdüğünü hesaplayarak, bu derinlikler arasındaki farkı karşılaştırarak ve göllerin bir kısmını emen sıvısının bileşimini hesaba katarak deniz derinliğini hesapladı. radar sinyalinin enerjisi. 

Kraken Mare’nin kompozisyonu, derinliği ile birlikte bilim adamlarını şaşırttı. Gölün büyüklüğü ve ayın kutuplarından daha uzaktaki coğrafi konumu nedeniyle etanın hakim olacağını düşündüren önceki modellerden farklı olan bir metan ve etan karışımı içerir. Araştırmacılara göre göldeki beklenmedik kimya, bilim insanlarının Titan’daki yağış döngüsünü daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir.

Bilim adamları ayrıca Titan’daki sıvı metanın nereden kaynaklandığını bulmayı umuyorlar. Titan, kabaca 10 kat daha uzakta olduğu göz önüne alındığında, güneşten Dünya’dan yaklaşık 100 kat daha az enerji alıyor.

Mevcut zayıf güneş ışığı ile Titan, atmosferindeki metanı etana dönüştürür, ancak mevcut modeller, ayın yüzeyindeki metanın tamamı boyunca yalnızca 10 milyon yıl içinde dönmesi gerektiğini öne sürmektedir, bu 4,5 milyar yıllık yaşam süresinin küçük bir bölümüdür. Güneş sistemimiz.

Mühendisler, NASA tarafından finanse edilir ve onaylanırsa 2030’larda Titan’ın göllerini döşemek için başlatılabilecek bir denizaltı konsepti üzerinde çalışıyorlar . Poggiali, Cassini’den yeni analiz edilen verilerin, mühendislerin “gemideki sonarı daha iyi kalibre etmelerine ve denizin yönsel akışlarını anlamalarına” yardımcı olabileceğini söyledi.

Araştırmaya dayalı bir çalışma Aralık ayında Jeofizik Araştırma Dergisi: Gezegenler’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir