Bilim, Genel Kategori, Hidrobiyoloji

Tropikal Balıklar Daha Sıçak Sulara Kaçıyorlar

Artan küresel ısınma altında tropikal balıklar, habitat aralıklarını daha ılıman sulara doğru genişleterek daha sıcak denizlerden kaçıyorlar.

Ancak Adelaide Üniversitesi’nden Nature Climate Change’de yayınlanan yeni bir çalışma, devam eden yüksek CO 2 emisyonları altında tahmin edilen okyanus asitleşmesinin daha soğuk ve ılıman suları daha az misafirperver hale getirebileceğini gösteriyor.

Üniversitenin Biyolojik Bilimler Fakültesi’nde doktora öğrencisi olan baş yazar Ericka Coni, “Her yaz yüzlerce tropikal balık türü, doğal yaşam alanlarının suları rahatlık için biraz fazla sıcak hale geldiğinden, menzillerini daha soğuk ve ılıman bölgelere doğru genişletiyor” diyor. “En az yirmi yıldır, Avustralya ılıman resifleri tropik bölgelerden yeni konuklar alıyor.

“Isınmanın bir sonucu olarak, güneydoğu Avustralya’da sıcak-ılıman uzun dikenli deniz kestanelerinin sayısının arttığını ve burada yosun ormanlarını aşırı otlatıp onları ‘kestane kırlangıçları’ olarak bilinen çöllere dönüştürdüklerini görüyoruz. Avustralya’yı ılımanlaştırmak için bu çiftlikleri doğal yosun habitatlarına tercih edin.

“Ama bilmediğimiz şey, bu ısınma ile birlikte beklenen okyanus asitleşmesinin ılıman habitat kompozisyonunu ve sonuç olarak tropikal türlerin yayılma oranını daha soğuk su ekosistemlerine nasıl değiştireceği.

Araştırmacılar, bu iki farklı küresel değişim kuvvetinin – ısınma ve asitlenme – ılıman suların tropikleşme oranı üzerinde zıt etkiler oynadığını varsaydılar.

Ericka’nın Çevre Enstitüsü ve Güney Denizleri Ekoloji Laboratuvarları’ndan Doktora danışmanı ve proje lideri Profesör Ivan Nagelkerken, “Okyanuslar ısındıkça asitleştiklerini biliyoruz, çünkü fosil yakıtların yanmasından kaynaklanan CO 2 emisyonlarının yaklaşık üçte birini emiyorlar,” diyor Ericka’nın doktora danışmanı ve proje lideri Profesör Ivan Nagelkerken.

“Deniz kestaneleri gibi kireçleştirici türlerin tipik olarak, yüksek CO 2’den kaynaklanan düşük pH seviyelerine sahip deniz suyu tarafından zorlandığını da biliyoruz .”

Aynı zamanda Adelaide Üniversitesi’nden Camilo Ferreira ve Profesör Sean Connell ile Sydney Teknoloji Üniversitesi’nden Profesör David Booth’u da içeren araştırma ekibi, okyanus ısınmasını (güneydoğu Avustralya kıyılarında tropikleşme sıcak noktaları) incelemek için iki ‘doğal laboratuvar’ kullandı. Bu yüzyılda (doğal CO sonu için tahmin edilen) ve okyanus asitlenme 2 okyanus asitlenmesi ve ısınmanın kombine sonuçlarını değerlendirmek için bir “erken uyarı” sistemi olarak delikleri Yeni Zelanda kıyılarında).

Yüksek CO 2 altında deniz kestanesi sayılarının% 87 oranında azaldığını ve bunun da kestane barrens sayısında ve boyutunda bir azalmaya yol açtığını buldular. Yerine, tropikal türler tarafından daha az tercih edilen yosun örtüsü artmıştır.

Profesör Nagelkerken, “Çalışmamız, iklim streslerini birlikte incelemenin kritik olduğunu vurguluyor – okyanus asitleşmesinin okyanus ısınmasının bazı ekolojik etkilerini hafifletebileceğini gösteriyoruz” diyor.

“Güneydoğu Avustralya ve muhtemelen diğer ılıman sular için bu, okyanus asitleşmesinin ılıman ekosistemlerin mercan resif balıkları tarafından tropikalleşmesini yavaşlatabileceği anlamına geliyor.

Ancak bu arada, bu tropikal türler azalmazsa, iklim değişikliği altındaki yerel ılıman türlerle rekabeti artırabilir ve popülasyonlarını azaltabilir.

“Kısa vadede, ılıman türlerin biyolojik çeşitliliğini ve popülasyonlarını korumaya ve tropikal türlerin istilasını azaltmaya yardımcı olmak için yosun ormanlarını korumak için adımlar atmalıyız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir