Çevre, Genel Kategori, Hidrobiyoloji, Oşinografi, Su Arıtma Gündem Haberleri, Ülke ve Dünya Gündemi

Dünya’da tatlı su kaynakları tükeniyor mu?

2050’ye kadar Dünya’da su talebinin yüzde 55 artması bekleniyor. Fakat popülasyondaki artış ve küresel ısınma nedeniyle tatlı su kaynakları giderek azalış göstermekte. Su kaynakları çok çeşitli ve bunu nedeni ise dünya çapında yaşanmakta olan tatlı su krizi.

Dünyanın yüzde 70’i suyla kaplı ancak suyun yüzde 97,5’i tuzlu su olduğundan insan tüketimine uygun değil. Hem dünya nüfusu hem de küresel sıcaklık arttığı için tatlı su sorunu yaşanıyor.

Tatlı suyun yüzde 70’i halihazırda tarımda kullanılıyor. Artan nüfusu beslemek için gıda üretimi 2035’e yılına dek yüzde 69 artacak. Bunun yanında elektrik enerjisi üretiminde soğutucu madde olarak su kullanılıyor ve bu enerjinin yüzde 20 oranında artması bekleniyor.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi olan NASA’nın araştırmalarına göre, sy tüketimi, kaynakların yeniden oluşması sürecinden daha hızlı işlemekte.

Dünyanın en büyük 37 akiferinden 21’i küçülüyor. Hindistan’daki Ganj Havzası’nda yeraltı su seviyesi nüfus artışı ve sulama sebeplerinden dolayı yılda 6,31 cm ölçüsünde düşüş göstermekte.

“Dünyanın her tarafında su seviyesi düşüyor. Su kaynakları sonsuza dek yetecek değil.”

NASA su bilimcisi Jay Famiglietti

Mexico City şehrinde bazı bölgeler yılda 22 cm çöküyor. Bunun sebebi şehir suyunun yeraltındaki su havzasından çekiliyor olması. Şehir suyunun geri kalan yüzde 40’ı ise ithal ediliyor.

Yine de bazı ülkelerde etkili çözümler üretilebiliyor. Mesela Avustralya bu süreçte su tüketimini yarıya indirmeyi başarmıştır. Dünya Bankası Su Uygulamaları programı ekonomisti Richard Damania bunun suyun parayla satılması yoluyla sağlandığını ifade etmiştir.

Bir diğer örnek ise İsrail. Tel Aviv çevresindeki atık su artıma tesislerinde 140 milyon metre küp su üretiliyor ve tarım amaçlarıyla bu su kullanılıyor. Yani günümüzde sulamada kullanılan suyun yüzde 40’ı atık suların değerlendirilmesi ile gerçekleşiyor.

İsrail atık suların neredeyse yüzde 86’sını arıtıyor ve bunları yeniden kullanıyor. İsrail’de günümüzde içme suyunun yarıdan fazlası deniz suyunu tuzdan arındırma teknolojisi ile üretiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir