Hidrobiyoloji, Bilim, Oşinografi

İlk Su Altı Hayvanı Hangisidir?

Amerikalı bilim adamları, Dünya’da ortaya çıkan ilk su hayvanı hatta ilk hayvanın muhtemelen deniz süngeri olduğuna inanıyor.

Dünyaca ünlü Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) araştırmacılara göre, ilk hayvan ve ilk su hayvanı olan deniz süngerleri, yaklaşık 540 milyon yıl önce başlayan ve çok sayıda yeni hayvanın ortaya çıktığı bir evrim dönemi olan Kambriyen patlamasından öncesine dayanıyor.

MIT ekibi bu keşfi moleküler fosilleri analiz ederek yaptı Bu güne kadar hayatta kalan antik kayalarda bulunan eser miktarda molekül.
640 milyon yıllık kayalarda özellikle ender bir molekül olan 24-İzopropilkolesterol veya 24-IPC bulunmuştur. Günümüzde deniz süngerleri ile üretildiği de bilinmektedir.

David Gold liderliğindeki ekip, bu ipucunu takip etmek için hangi genin 24-IPC üretmekten sorumlu olduğunu, hangi organizmaların geni taşıdığını ve bu organizmalarda ne zaman evrimleştiğini bulmaya çalıştı.

Ekip, yaklaşık 30 farklı organizmanın genlerini analiz ederek, onu sterol metiltransferaz (SMT) olarak bilinen tek bir gene daralttı; bu, bir organizmanın doğru sayıda kopya içeriyorsa 24-IPC üretmesine neden olabilir.

İlk su

Araştırmacılar, hem deniz süngeri hem de alg türlerinin 24-IPC üretmek için doğru sayıda SMT kopyasına sahip olduğunu buldular ve bu genleri analiz ederek ve fosil kayıtlarına dayanarak evrimsel ağaçlar üreterek, deniz süngerlerinin molekülü çok daha önce ürettiğini buldular. Yosun.

Bilim adamları, bu kilometre taşına yaklaşık 640 milyon yıl önce ulaştıklarına inanıyorlar. 24-IPC içeren kayaların oluştuğu dönemle aynı.

“Bu organizmalar neye benziyordu? Çevre nasıldı [640 milyon yıl önce]? Ve neden fosil kayıtlarında bu kadar büyük boşluk var?” dedi.

“Bu, hayvan yaşamının ilk dönemleri hakkında hâlâ ne kadar bilmediğimizi, ne kadar keşif kaldığını ve uygun şekilde yapıldığında bu moleküler fosillerin bu boşlukları doldurmaya ne kadar faydalı olabileceğini gösteriyor.”

İlgili Makale

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir