Genel Kategori

Alkali Su İçmenin Faydaları Nedir?

Alkali su içmenin bir zararı yoktur, ancak daha pahalıdır ve normal su dışında hiçbir sağlık yararı sunmaz.

 • Normal su yerine alkali su içmenin bilim destekli neredeyse hiçbir faydası yoktur. 
 • Alkali su kanseri iyileştirmez, kalp hastalığı riskinizi azaltmaz veya osteoporozu önlemez. 
 • Alkali su içmek büyük olasılıkla sağlığınıza zarar vermez ve yine de nemlendirici olabilir, ancak normal sudan daha pahalıdır. 

Susuz kalmamak, sağlığın önemli bir yönüdür. Bazıları alkali suyun (pH’ı yediden yüksek olan su) normal sudan daha faydalı olduğunu iddia ederken, faydaların çoğu doğru değildir veya henüz kanıtlanmamıştır. 

Alkali su nedir?

Alkali su yedi daha büyük bir pH’a sahip sudur (pH değerleri aralığı , sıfır ila 14’tür ve asidik veya bazik maddeleri belirlemek için kullanılır). Normal içme suyu 6.5 ile 8.5 arasındadır. Deniz suyu gibi yediden yüksek olan her şey daha baziktir ve greyfurt suyu gibi daha düşük olan herhangi bir şey daha asidiktir. 

Mayo Clinic Orthopedics and Sports Medicine’de performans diyetisyeni ve Minnesota Timberwolves için takım beslenme uzmanı RD Luke Corey, “Alkali su tipik olarak sekiz veya dokuz pH seviyesinde,” diyor ve ekliyor “Normal suyun sadece kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi alkali mineraller eklenmiş halidir.”

Bazı su kütleleri, gözenekli kayalardan geçmesi ve yol boyunca mineralleri toplaması nedeniyle doğal olarak alkalidir. Ancak Corey’ye göre alkali suyun büyük çoğunluğu öncelikle bir üretim tesisinde işleniyor. Tesisler , pH’ı daha basit hale getiren elektroliz adı verilen bir prosedür kullanıyor.

Alkali su içmenin arkasındaki fikir, daha yüksek pH seviyesinin kan dolaşımımızdaki doğal asitliği nötralize edeceğidir. Alkali suyu savunanlar, bu etkinin normal suyun sahip olmadığı bazı sağlık yararları olduğunu söylüyor. 

Alkali su hakkında birçok sağlık efsanesi var.

Alkali su savunucuları şunu iddia ediyor: 

 • Yaşlanma sürecini yavaşlatır
 • Vücudun mineral içeriğini artırır
 • Kanseri önler
 • Kalp hastalığı riskinizi azaltır
 • Kemik kaybını (osteoporoz) önler

Bu ilişkilerle ilgili bazı örnek çalışmalar olsa da Corey, öncelikle az sayıda katılımcı kullandıklarını veya deneklerin hayvanlar olduğunu, bu da sonuçların daha büyük insan popülasyonuna uygulanamayacağı anlamına geldiğini söylüyor. 

Aslında, FDA , 2007’de, konuyla ilgili çok sayıda çalışma ve incelemeyi değerlendirdikten sonra alkali suyun osteoporoz riskini en aza indirdiğini öne süren bir dilekçeyi reddetti. Ajans, önerilen sağlık taleplerinin, kanıt eksikliği nedeniyle bilimsel olarak önemli olma kriterlerini karşılamadığını tespit etti. 

Dahası, vücudunuz kendi başına pH dengesini korumak için harika bir iş çıkarıyor, diyor Cleveland Clinic’in İnsan Beslenmesi Merkezi’nde kayıtlı diyetisyen Kate Patton . Bu doğal denge, alkali suyun pek çok fayda sağlama ihtimalinin düşük olduğu anlamına gelir. İkinci olarak alkali su vücudunuza girer, mideniz pH ‘ını nötralize eder.  

Patton, “Tipik olarak vücudumuz normal içme suyunu ve pH yediyi kendi nötralize etme ve yönetme işlemini yapar” diyor Patton. “Bazıları alkali suyun vücudunuzu detoks edebileceğini iddia ediyor, ancak doğal olarak böbrekleriniz ve karaciğeriniz de bundan gerçekten sorumlu… gerçekten özel suya ihtiyacınız yok.” 

Alkali su kanseri tedavi etmez!

Bazı araştırmalar , vücuttaki daha asidik ortamların kanser hücrelerini güçlendirdiğini bulmuştur. Alkali su savunucuları, yüksek alkali diyetin kanseri önleyebileceğini veya iyileştirebileceğini öne sürüyor. Ancak bu çalışmalar laboratuvar hücrelerinde yapıldı ve kanser hücrelerinin insan vücudunda nasıl oluştuğunu ve işlediğini tam olarak analiz edilemedi.

Ayrıca, başlangıçta kanser tedavisi olarak alkali diyeti teşvik eden Robert O. Young, ruhsatsız tıp uyguladığı için 2017 yılında hapis cezasına çarptırıldı. California Tıp Kurulu, Young’ın iddialarını da araştırdı ve alkali diyetle tedavi edilen 15 kanser hastasından hiçbirinin hastalığı atlatmadığını buldu.  

Alkali su daha nemlendirici değildir.

2016’da yapılan küçük bir çalışma, egzersize bağlı dehidrasyondan sonra alkali su veya normal su içen sağlıklı yetişkinleri izledi. Alkali su içenlerin tam kan viskozitesini (kanın kalınlığı ve yapışkanlığı) önemli ölçüde azalttığını ve bunun daha fazla hidrasyon anlamına geldiğini buldu. 

Bu umut verici görünse de, çalışma, popüler bir alkali su markası tarafından finanse edildi. Araştırmacılardan bazıları danışmanlık ücreti aldı ve bir tanesi bu çalışma üzerinde çalışırken çıkar çatışması olarak hisse senedi opsiyonları aldığını bildirdi. 

Corey, alkali suda bulunan elektrolit minerallerinin doğal olarak vücudunuzun onu normal sudan biraz daha iyi kullanmasına yardımcı olsa da, farkın çok az olduğunu söylüyor. Bu nedenle, insanlar normal sudan daha iyi nemlendirmek için alkali suya güvenmemelidir. 

Alkali su yan etkileri.

Her gün bir şişe alkali su içmek vücudunuzu önemli ölçüde etkilemezken, günde bir galon veya daha fazla miktarda alkali su içmek vücudunuzun doğal pH dengesini potansiyel olarak bozabilir . 

Bu, kan dolaşımınız çok fazla asitliği kaybettiğinde ortaya çıkan alkaloz gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Alkaloz belirtileri şunlardır : 

 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • El titremeleri
 • Mide bulantısı

Corey’ye göre, mineraller vücutlarında birikebileceğinden, bazı gruplar özellikle alkali sudan kaçınmalıdır, örneğin: 

 • Böbrek hastalığı olan veya böbrek fonksiyonlarını etkileyen ilaç kullanan kişiler.
 • Crohn hastalığı veya kolit gibi gastrointestinal hastalıkları olanlar. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir